Vállalkozások pénzügyi helyzetének bemutatása a számviteli beszámolókban a Magyarországon alkalmazott gyakorlat tükrében

/ SZAKma 2013. márciusi lapszám

A számviteli törvény több helyen is megfogalmazza, hogy a gazdálkodó szervezeteknek a beszámoló keretében a vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetükről kell információt szolgáltatniuk. A beszámoló három fő eleméből a mérleg elsősorban a vagyoni, az eredménykimutatás a jövedelmi helyzet bemutatását hivatott szolgálni, míg a pénzügyi helyzet ismertetése a kiegészítő mellékletben szerepelhet. Ebből adódón a pénzügyi helyzet bemutatását csak az egyszerűsített éves beszámoló és az éves beszámoló esetében lehet vizsgálni.

Jelen tanulmány fókuszában lévő elemzés a Magyar Könyvvizsgálói Kamara Oktatási Központ (MKVKOK) által szervezett mérlegképes továbbképzéseken részt vevő regisztrált könyvelők kérdőíves felmérésén alapul (588 fő válaszadó 6216 ügyféllel).

A vállalkozások pénzügyi helyzetének bemutatására több módszer is használható, így e területen elméletileg sokféle megoldás szóba jöhet, azonban a gyakorlat azt mutatja, hogy a mutatószámok alkalmazása a legelterjedtebb. A felmérés eredményei közül több adat is meglepő, ezért a könyvelők véleményén alapuló kérdőíves felmérést kiegészítettem a magyar vállalkozások körében végrehajtott reprezentatív mintavételes beszámolóelemzéssel.

Az elemzés céljára 100 egyszerűsített éves beszámolót készítő vállalkozást választottam ki, amelyekből 37 semmilyen adatot nem közöl a pénzügyi helyzetéről. Aki a szabályokat betartva közzétesz pénzügyi helyzetet jellemző elemzést (63 százalék), szinte kizárólag mutatószámokkal valósítja ezt meg, s egy esetben szöveges elemzés formájában jelenik meg. A használt módszerekből a likviditási mutatószámok a leggyakoribbak, azokon kívüli egyéb elemzési technikák egyik beszámolóban sem voltak.

Az éves beszámolót készítő vállalkozások mintájához 43 vállalkozást választottam ki véletlenszerűen. A pénzügyi helyzet bemutatására itt is a likviditási mutatószámok a leggyakoribbak (81 százalék). Azonban a cash flow-kimutatás már a beszámolók 70 százalékában szerepel, ez viszont kifejezetten alacsony arány, ha figyelembe vesszük, hogy a jelenlegi szabályozás szerint ez kötelező eleme az éves beszámolónak. Azt, hogy a mintában szereplő 13 vállalkozás (ebből 9 könyvvizsgált is) miért nem tesz közzé cash flow-kimutatást, a beszámolókból nem derült ki.

A számviteli törvény szabad kezet ad, hogy milyen módszerrel történjen a vállalkozás pénzügyi helyzetének bemutatása (kivéve az éves beszámolónál a kötelező cash flow-kimutatást). Az eredmények azt mutatják, hogy döntően nem a megbízó, hanem a beszámolót készítő megbízott határozza meg a bemutatásra kerülő módszereket, és a sémahasználat a legelterjedtebb megoldás.

A kiegészítő melléklet s azon belül a cash flow-kimutatásokkal kapcsolatos állítások értékelésénél a többség álláspontját a következők szerint lehet összefoglalni. A kiegészítő melléklet sok hasznos információt tartalmaz, viszont a pénzügyi helyzet bemutatásával kapcsolatos szabályozás nem eléggé részletes és alapos. Egyetértenek a jelenlegi megoldással, hogy az egyszerűsített éves beszámolóban nem kötelező a cash flow-kimutatás összeállítása, mivel inkább más megoldásokat használnak e célra (főként mutatószámokat). A válaszadók szerint a cash flow-kimutatást nehéz összeállítani, mivel sok korrekciót kell alkalmazni, amelyhez a jogszabály magyarázatai kevés támpontot nyújtanak. A könyvelők ezért szívesen használnának segédprogramot a kimutatás összeállításához, bár ebben az esetben is felmerülnek ugyanazok a problémák, de így legalább részben azonos megoldások születnének. Fejlődési lehetőség még a továbbképzés tananyagában való megjelenés, mely a 2012-es évben meg is valósult.

Összefoglalóan megállapíthatjuk, hogy van még mit fejleszteni a cash flow-kimutatások összeállításánál mind a szabályozás, mind pedig az alkalmazott gyakorlat terén, melyre a felmérés szerint a regisztrált könyvelők körében meg is van az igény és az elszántság.

A tanulmány teljes terjedelmében elérhető - a szerző által leadott formában - az alábbi linken:

Laszlo_Norbert_Vallalkozasok_penzugyi_helyzetenek_bemutatasa.pdf