A minőség-ellenőrzés a piac valamennyi szereplője, a könyvvizsgálói jelentések összes felhasználója számára kulcsfontosságú, társadalmi bizalmat erősítő intézmény, mivel hozzájárul a könyvvizsgálat színvonalának emeléséhez, ami növeli a pénzügyi kimutatások megbízhatóságát.
A könyvvizsgálat napjainkban a piacgazdaság működéséhez szükséges, gyakorlatilag nélkülözhetetlen tevékenység.
A könyvvizsgálattal szemben támasztott igény mindenhol azonos: ellenőrizze, hogy a pénzügyi kimutatások megbízható és valós számviteli elvek érvényesülésével készültek, megfelelő és elégséges információt nyújtanak, minden olyan tényt és eseményt bemutatnak, ami a vállalkozás pénzügyi helyzete, eredményessége vagy ezek változása szempontjából relevanciával bír.
A könyvvizsgálat fontosságát az elmúlt években – némileg paradox módon – éppen nagyvállalatok számviteli botrányai emelték ki. Ezek az ügyek a vállalati csődökön túl mutató következményekkel is jártak: a befektetői bizalom megingott, és a könyvvizsgálati intézményrendszer szavahihetősége is veszélybe került.
Bár a pénzügyi botrányok többségében a könyvvizsgálók ártatlanok voltak, mégis valamilyen módon érintettek voltak. Akár abban, hogy nem tudták teljesíteni küldetésüket, vagyis nem tudták feltárni a hibákat, akár konkrétan a csalásban azáltal, hogy hallgatólagosan közreműködtek a nem valós adatokat tartalmazó beszámoló nyilvánosságra hozatalában. Mindezek következtében a társadalom bizalma nemcsak az egyes könyvvizsgálókban, hanem a könyvvizsgálatban mint szakmában rendült meg. A bizalom visszanyerése és erősítése céljából megindult a folyamatos standardalkotás, és kiépült a közfelügyeleti rendszer is. Ilyen módon a botrányok hozzájárultak ahhoz, hogy a könyvvizsgálat minőségbiztosítása napjaink egyik kiemelt fontosságú, kulcstémájává vált. Ezt erősítik a számviteli rendszerek globalizációs törekvései is, melyek előnyeit a befektetők is élvezhetik, az egységesen értékelhető, egymással összevethető pénzügyi kimutatások formájában.
A könyvvizsgálat minőségbiztosítása összességében fontos szerepet töltött be és tölthet be a szakma „védelmében”, vagyis abban, hogy a botrányokat követően sikerült a társadalom bizalmát helyreállítani és megerősíteni.
A minőség-ellenőrzés az egyes könyvvizsgáló, illetve a könyvvizsgálói szakma érdekeit szolgálja, ugyanakkor a piac valamennyi szereplője, a könyvvizsgálói jelentések összes felhasználója (tulajdonosok, befektetők, hitelezők, üzleti partnerek, menedzsment és a költségvetés) számára kulcsfontosságú, társadalmi bizalmat erősítő intézmény, mivel hozzájárul a könyvvizsgálat színvonalának emeléséhez, ami növeli a pénzügyi kimutatások megbízhatóságát. Az érdekeltek számára ugyanis egy független könyvvizsgáló által hitelesített beszámoló jelenti a megbízható, valós és hiteles információforrást. Minél magasabb színvonalon és minőségben végzi az auditot egy könyvvizsgáló, annál megbízhatóbb az általa ellenőrzött beszámoló, kisebb a könyvvizsgálati kockázat, magasabb fokú a könyvvizsgálati bizonyosság. Ennek elérésében nyújt segítséget az egységes szabályrendszer (a nemzetközi könyvvizsgálati standardok – ISA-k) alapján végzett munka és az egységes alapokon nyugvó rendszeres és hatékony minőség-ellenőrzés.
A könyvvizsgálat minőség-ellenőrzését két alapvető cél határozza meg: bizonyosság szerzése és nyújtása egyrészt arról, hogy a vizsgálat alá vont könyvvizsgáló vagy könyvvizsgáló társaság és munkatársai alkalmazzák-e a könyvvizsgálatra vonatkozó szakmai standardokat, megfelelnek-e a hatályos jogszabályi követelményeknek; másrészt, hogy a kiadott független könyvvizsgálói jelentések helytállóak-e.
A könyvvizsgálat minőség-ellenőrzési rendszerével szembeni elvárt követelmény az objektivitás, a rugalmasság, a költséghatékonyság és a vonatkozó előírásokkal való összhang. A könyvvizsgálat minőség-ellenőrzése két területre bontható: a társaságok belső minőségbiztosítási rendszerére és a könyvvizsgálók külső minőség-ellenőrzési rendszerére. Az ellenőrzési terület vagy téma szempontjából beszélhetünk a megbízások könyvvizsgálatának minőség-ellenőrzéséről, illetve a társaság könyvvizsgáló tevékenységének, illetve szabályozottságának és a szabályok betartásának ellenőrzéséről.
A tanulmány teljes terjedelmében elérhető - a szerző által leadott formában - az alábbi linken:
Vizin_Eszter_A_konyvvizsgalat_minosegellenorzesenek_nemzetkozi_gyakorlata.pdf