Az IFRS 9 a pénzügyi instrumentumok besorolásával, értékelésével és a pénzügyi eszközök értékvesztésével foglalkozik. Végleges változatát 2014 júliusában fogadták el, de a hatálybalépése 2018. január 1-jére várható. Közel két év van tehát még ahhoz, hogy a szakemberek értelmezzék, a gyakorlati szereplők pedig átültessék és alkalmazzák ezt a standardot.
A nemzeti határok elmosódásával sok gazdálkodó lép nemzetközi színtérre, és bonyolít tranzakciókat külföldi fizetőeszközben, ami számára árfolyamkockázatot jelent. A gyorsan változó gazdasági környezet, az egyre éleződő és kiszámíthatatlanabb versenyhelyzet magával hozta a bizonytalanság, illetve a kockázatok növekedését is. Ezek a tényezők – és nem utolsósorban a kialakult pénzügyi gazdasági válság – arra ösztönzik a vállalatokat, hogy próbálják egyre fokozódó kockázataikat kezelni, fedezeti ügyleteket kötni. Megnövekedett – az árfolyamkockázatok kontrollálására szolgáló – devizavásárlási, eladási ügyletek száma. Gyakori kockázatkezelési eszközzé váltak a származékos termékek, futures-ek, forwardok, swapok és opciók. Napjainkra a pénzügyi instrumentumok (legfőképp a származékos termékek) jelentősége rendkívüli módon megnőtt. A pénzügyi műveletek körének folyamatos bővülése újabb és újabb kihívásokat támaszt a pénzügyi beszámolással szemben, és ezen a területen talán még fokozottabban jelentkezik a probléma, hogy a pénzügyi instrumentumok fejlődésével a számviteli szabályozás nehezen tud lépést tartani.
Folyamatosan zajlik az alapstandardok megújítása (IAS 32 Pénzügyi instrumentumok: bemutatás, IAS 39 Pénzügyi instrumentumok: bekerülés és értékelés) és más standardokkal való felváltása, bővítése (IFRS 7 Pénzügyi instrumentumok: Közzététel, IFRS 9 Pénzügyi instrumentumok, IFRS 13 Valós értékelés). A terület specialitása miatt külön standard szabályozza a részvényalapú kifizetések és a biztosítási szerződések témakörét (IFRS 2 és IFRS 4), de számos kapcsolódó vonatkozása van még az IAS 17 Lízing és az IAS 37 Céltartalékok, függő kötelezettségek és függő követelések standardoknak is.
A nemzetközi standardok szerinti beszámolási forma számos ponton kedvező hatást jelenthet a vállalkozások számára. Ezek közül talán a legfontosabb, hogy a beszámolók nemzetközi szinten is összehasonlíthatóvá válnak. Azzal, hogy jobban megfelelnek a külföldi befektetői elvárásoknak, könnyebbé válhat a forrásszerzés, ami hozzájárulhat a versenyképesség növekedéséhez. Azoknál a vállalkozásoknál, ahol – a külföldi anyavállalat miatt – jelenleg két számviteli rendszer szerint kell kimutatásokat készíteni (pl. magyar és IFRS), várhatóan már középtávon csökkenni fog az adminisztratív teher.
A bevezetés azonban nemcsak előnyöket jelent, hanem számos pluszfeladat és -költség elé állítja a gazdálkodóegységeket, sok új nehézséggel kell majd szembenézniük a bevezetés és a működtetés kapcsán: humán erőforrások mennyisége, minősége/képzettsége, új informatikai rendszerek bevezetése, új folyamatok, kontrollok kialakítása, bevezetése stb.
Az új modell időben előrébb hozza a hitelezési veszteségek kimutatását, elkülöníti a hitelezési minőségben jelentősen romlott pénzügyi eszközöket, továbbá előre láthatóbb, pontosabb információt szolgáltat. Negatívum azonban a túl elméleti megközelítés és a szubjektív döntési elemek megjelenése, amelyek – precedensek hiányában – megnehezítik a gyakorlati leképezést. Nehezíti a bevezetést és a működtetést a modell bonyolultsága és nagy információigénye, mely számos pluszfeladat és -költség elé állítja az alkalmazókat.
Az új IFRS alapú beszámolási rendszer nem tekinthető mindenhatónak, ami minden számviteli és pénzügyi beszámolással kapcsolatos problémát megold, minden kérdést megválaszol. A gyakorlati alkalmazás során derül majd ki, hogy mennyiben járul hozzá a számviteli és pénzügyi kimutatások minőségének javulásához, milyen mértékű előrelépést jelent a beszámolás területén.
A tanulmány teljes terjedelmében az alábbi linken érhető el: