Az Országgyűléshez 2017. május 2-án benyújtott, az egyes adótörvények és más kapcsolódó törvények módosításáról szóló T/15428. számú törvényjavaslat a számviteli törvény kisebb terjedelmű módosítását is tartalmazza.
Ákr.-rel összefüggő módosítások
A törvényjavaslat számviteli törvényt érintő módosítása részben az új általános közigazgatási rendtartással (Ákr.) összefüggő pontosító, kiegészítő rendelkezéseket tartalmaz. A könyvviteli szolgáltatást végzőkre vonatkozó, részletszabályokat tartalmazó kormányrendeleti, illetve az eljárásokhoz kapcsolódó igazgatási szolgáltatási díjakra vonatkozó miniszteri rendeleti felhatalmazó rendelkezések módosítása azt szolgálja, hogy azok valamennyi eljárásra vonatkozóan tartalmazzanak felhatalmazást.
Gyakorlati igények
A gyakorlatban felmerült igények alapján a törvényjavaslat pontosítja a származékos leszállítási ügyletek elszámolására vonatkozó rendelkezéseket. Ezek zárásakor az ügyletet az azonnali adásvétel szabályai szerint kell elszámolni azzal, hogy az ilyen ügyletek keretében beszerzett eszközöket a bekerülés napjára vonatkozóan át kell értékelni a valós értékükre akkor is, ha egyébként a vállalkozó nem alkalmazza a valós értéken történő értékelést. Az átértékelést az eszközök besorolásától függetlenül, minden esetben a pénzügyi műveletek egyéb bevételeivel, illetve a pénzügyi műveletek egyéb ráfordításaival szemben kell elszámolni.
Tekintettel arra, hogy a törvényjavaslat szerint a származékos ügyletek keretében beszerzett eszközöket a jövőben nemcsak a valós értéken történő értékelés alkalmazása esetén, hanem minden esetben át kell értékelni, a korábbi, csak a valós értéken történő értékelés esetére vonatkozó átértékelési szabályokat a törvényjavaslat hatályon kívül helyezi.
A törvényjavaslat egyértelműsíti: ha az illetékes hatóság, bíróság – a mérlegkészítés időpontjáig – jogerősen megváltoztatta az adóhatóság korábbi jogerős határozatát (amelyet a vállalkozó a korábbi üzleti év(ek) beszámolójában már elszámolt), akkor ennek hatását a tárgyévre vonatkozóan kell elszámolni. Tehát azzal nem a jogerős adóhatósági határozat elszámolásával érintett korábbi üzleti év(ek) adatait kell módosítani. Ha a jogerős adóhatósági határozat, illetve annak módosítása vagy hatályon kívül helyezése elszámolása ugyanazt az üzleti évet érinti, akkor a módosítás/hatályon kívül helyezés elszámolása során az adóhatóság jogerős döntésének elszámolását kell módosítani.
A számviteli törvény vonatkozó előírása szerint a fejlesztési célra kapott támogatás visszafizetendő összegét az egyéb ráfordítások között kell elszámolni. Az eredményt csökkentő egyéb ráfordítást tehát nem a pénzügyi rendezéshez kötötten számolják el, ezért a visszafizetendő összeg előírásával egyidejűleg – az összemérés elvének teljesülése érdekében – a hozzá kapcsolódó halasztott bevételt is indokolt feloldani.
A törvényjavaslat a könyvvizsgálói jelentéssel összefüggésben megteremti az azonos fogalomhasználatot a Magyar Nemzeti Könyvvizsgálati Standardok és a számviteli törvény között a „lényeges hibás állítás” tekintetében.
A javasolt módosításokat – elfogadásuk esetén – először a 2018-ben induló üzleti évről készített beszámolóra kell alkalmazni, azzal, hogy azok a 2017-ben induló üzleti évről készített beszámolóra is alkalmazhatók.
IFRS-ekkel kapcsolatos módosítás
A számviteli törvény javasolt módosítása egy évvel (2018-ról 2019-re) elhalasztja az IFRS-ek kötelező alkalmazásának bevezetését a szövetkezeti hitelintézetek és a szövetkezeti hitelintézetek integrációjában részt vevő egyéb hitelintézetek számára azzal, hogy a 2018-ban induló üzleti évről készített beszámolóra történő alkalmazás továbbra is megengedett.
A szektor 2017-ben igen jelentős átalakuláson megy végbe, amelynek eredményeként az integrációhoz tartozó takarékszövetkezetekből fúziókkal az év végére várhatóan nagyságrendileg 10-12 regionális takarékszövetkezet marad, amelyeket egységes informatikai rendszer alá szerveznek. Az új szervezeti struktúra 2017 végére alakul ki, az IFRS-ekre való átállás 2019. január 1-jére történő elhalasztása ennek az átalakulási-átalakítási folyamatnak felel meg.