DIÁKOK FOGLALKOZTATÁSA

Különösen a nyári szünidőben jellemző a diákok munkába állása, ezért érdemes áttekinteni a diákok foglalkoztatásával kapcsolatos adózási szabályokat, amelyek közül a legjellemzőbb foglalkoztatási formák szabályait mutatjuk be.

MUNKAVISZONY

A 16. életévét betöltött fiatal munka­viszonyt létesíthet, amihez 18 éves ko­ráig a törvényes képviselő hozzájárulása szükséges. Az iskolai szünet alatt a nap­pali tagozaton tanulmányokat folytató, 15. életévét betöltött tanuló is munkát vállalhat. Kulturális, művészeti, sport-, hirdetési tevékenység keretében pedig gyámhatósági engedéllyel a 16. életévét be nem töltött fiatal is foglalkoztatható1

A munkaviszonyban álló személy biz­tosított2, ezért a foglalkoztató köteles őt biztosítottként bejelenteni az adóhatóság felé a 22T1041 jelű nyomtatványon leg­később a biztosítási jogviszony első nap­ján, a foglalkoztatás megkezdése előtt3.

A diák munkabéréből a munkáltató 15 százalék személyi jövedelemadó-előle­get állapít meg, von le és a tárgyhónapot követő hónap 12-ig a 2208 jelű nyomtat­ványon vall be és fizeti meg.

A személyi jövedelemadó-kedvezmé­nyek köre 2022. január 1-jétől kibővült a 25 év alatti fiatalok kedvezményével4, amely a fiatal összevont adóalapját csök­kenti. Az adóalap-kedvezmény maximá­lis összege 2022-ben havonta 433 700 fo­rint. Ez azt jelenti, hogy a 25 év alatti fia­talnak nem kell személyi jövedelemadót fizetnie a munkabére után, a munkálta­tónak pedig nem kell adóelőleget levon­nia a munkabérből a kedvezmény havi összegéig. Jogosultsági hónapként azok a hónapok vehetők figyelembe, amelyek­ben a fiatal a 25. életévét nem töltötte be, így utoljára az a hónap jogosít ked­vezményre, amelyben a 25. életévét be­tölti. A munkáltató a kedvezményt au­tomatikusan köteles figyelembe venni az adóelőleg megállapításakor, kivéve ha a fiatal a kedvezmény részben vagy egészben történő érvényesítésének mel­lőzését kéri5.

A teljes munkaidőben – 8 órában – történő foglalkoztatás esetében a mun­kabérnek el kell érnie a minimálbér (200 000 forint), illetve ha szakképesí­téshez kötött munkakört tölt be a diák, akkor a garantált bérminimum (260 000 forint) összegét.

A 18,5 százalék mértékű társadalom­biztosítási járulékot a munkabérből a munkáltatónak kell levonnia. Munka­viszony esetében a járulékalap havonta legalább a minimálbér 30 százaléka (to­vábbiakban: járulékfizetési alsó határ), ezért részmunkaidős foglalkoztatáskor, ha a munkabér nem éri el a minimálbér 30 százalékát, a járulékalapot képező jö­vedelem és a járulékfizetési alsó határ közötti különbözet után fizetendő járu­lék a munkáltatót terheli6.

A járulékfizetési alsó határ utáni já­rulékfizetés alól mentesül a munkál­tató, ha a diák nappali rendszerű okta­tásban vesz részt.

A munkáltató a kifizetett munkabér után 13 százalék mértékű szociális hoz­zájáulási adó fizetésére is kötelezett, az adó alapja megegyezik a társadalombiz­tosítási járulék alapjával7. Ez egyben azt is jelenti, hogy amennyiben részmun­kaidő esetében a járulékfizetési alsó határ alkalmazandó, akkor a szociális hozzájulási adó alapja is a minimálbér 30 százaléka.

Fiatalok munkába lépésekor felmerül­het egyes szociális hozzájárulási adóked­vezmények érvényesítése, jellemzően

  • a szakképzettséget nem igénylő és me­zőgazdasági munkakörben foglalkoz­tatott munkavállalók után érvényesít­hető adókedvezmény (Szocho tv. 10. §), valamint
  • a munkaerőpiacra lépők után érvé­nyesíthető adókedvezmény (Szocho tv. 11. §).

Fontos megjegyezni, hogy a 25 év alatti fiatalok személyi jövedelem­adó-kedvezménye nem befolyásolja sem a járulék, sem pedig a szociális hozzá­jáulási adó alapját, összegét.

ISKOLASZÖVETKEZETI JOGVISZONY

Az iskolaszövetkezet nappali tagozatos tanuló, hallgató tagja személyes közre­működését az iskolaszövetkezet által har­madik személy részére nyújtott szolgál­tatás (a továbbiakban: külső szolgáltatás) keretében is teljesítheti. A külső szolgál­tatás nyújtására irányuló jogviszony az iskolaszövetkezet és az iskolaszövetke­zet nappali tagozatos tanuló, hallgató tagja közötti külső szolgáltatásra vonatkozó tagsági megállapodás alapján létrejött sajátos jogviszony, amelynek keretében az iskolaszövetkezet nappali tagozatos tanuló, hallgató tagja teljesíti személyes közreműködését8.

Az iskolaszövetkezet nappali rend­szerű oktatásban tanulmányokat foly­tató tanuló, képzésben részt vevő sze­mély, hallgató tagja nem biztosított, ak­kor sem ha 25. életévének betöltéséig a tanulói, hallgatói jogviszonya szünetel, ezért társadalombiztosítási járulékfize­tés esetükben nem merül fel, továbbá a kifizetőt szociális hozzájárulási adó sem terheli9. Az így kifizetett jövedelemből csak 15 százalék személyi jövedelem­adót kell levonnia a kifizetőnek, illetve havonta 433 700 forintig azt sem, ha a diák a 25. életévét nem töltötte be.

EGYSZERŰSÍTETT FOGLALKOZTATÁS10

Az egyszerűsített foglalkoztatás alkalmi munkára vagy turisztikai, illetve mező­gazdasági idénymunkára létesített ha­tározott időre szóló munkaviszony. Az alkalmi munka egyik válfaja a filmipari statiszta foglalkoztatása, melyre az al­kalmi munka szabályaitól részben el­térő szabályok vonatkoznak.

Az alkalmi munka

  • összesen legfeljebb 5 egymást követő naptári napig és
  • egy naptári hónapon belül összesen legfeljebb 15 naptári napig, és
  • egy naptári éven belül összesen leg­feljebb 90 naptári napig létesíthető.

Mezőgazdasági és turisztikai idény­munka esetében az azonos felek között létrejött határozott időre szóló munka­viszony időtartama nem haladhatja meg egy naptári éven belül a 120 napot.

Turisztikai idénymunkának kizárólag a kereskedelemről szóló törvényben11meghatározott kereskedelmi jellegű tu­risztikai szolgáltatási tevékenységet foly­tató munkáltatónál végzett idénymunka tekinthető. Kereskedelmi jellegű turisz­tikai szolgáltatási tevékenység: az ide­genvezetői, a lovas szolgáltató, a szállás­hely-szolgáltatási és tartós szálláshasz­nálati szolgáltatási tevékenység, vala­mint az utazásszervezői és utazásköz­vetítői tevékenység.

Ennek megfelelően ha egy vállalkozó nyáron fagylaltozót nyit, mely kizáró­lag májustól augusztusig üzemel, ak­kor e tevékenység nem minősül keres­kedelmi jellegű turisztikai szolgáltatási tevékenységnek, ezért ugyanaz a mun­kavállaló nem végezhet árusítást a fagylaltozóban 120 napon keresztül a tu­risztikai idénymunka szabályai szerint.

Az egyszerűsített foglalkoztatás ke­retében alkalmazott munkavállaló nem biztosított, ezért rá vonatkozóan a 22T1041 jelű nyomtatványt nem kell benyújtani. Ugyanakkor a munkáltató köteles az adóhatóságnak a munkavég­zés megkezdése előtt bejelenteni az egy­szerűsített foglalkoztatásra vonatkozó adatokat (a 22T1042E jelű adatlapon elektronikusan vagy a 185-ös telefon­számon, vagy az erre szolgáló mobilal­kalmazással).

A 2022. július hónapban keletkezett foglalkoztatási jogviszonyok esetében a munkáltató által fizetendő közteher mértéke a munkaviszony minden nap­tári napjára munkavállalónként:

  • mezőgazdasági és turisztikai idény­munkánál a hónap első napján érvényes minimálbér 0,5 százaléka (1000 forint),
  • alkalmi munka esetében a hónap első napján érvényes minimálbér 1 száza­léka (2000 forint),
  • filmipari statiszta alkalmi munkájá­nál a hónap első napján érvényes mi­nimálbér 3 százaléka (6000 forint) 12

A 2022. július 1. előtt létrejött, de jú­liusra (vagy akár további hónapokra) is áthúzódó egyszerűsített foglalkoztatási jogviszony esetében az áthúzódó idő­szakra a közteher mértéke a munkavi­szony minden naptári napjára munka­vállalónként:

  • mezőgazdasági és turisztikai idény­munkánál 500 forint,
  • alkalmi munka esetében 1000 forint,
  • filmipari statiszta alkalmi munka ese­tében 4000 forint.

A közteher megfizetésével a mun­káltatót nem terheli szociális hozzá­járulási adó és rehabilitációs hozzá­járulás, valamint szja-előleg-levonási kötelezettség. A munkavállaló pedig mentesül a társadalombiztosítási járu­lékfizetési, és szja-előleg-fizetési kö­telezettség alól. Ha azonban a munka­vállaló napi munkabére a 11 960 fo­rintot, szakképesítést igénylő munka­kör betöltése esetében pedig a 15 548 forintot (ún. mentesített keretösszeg) meghaladja, akkor az ezen összeg fe­letti rész után a munkavállalónak sze­mélyi jövedelemadót kell fizetnie és ezt az összeget a bevallásában is szerepel­tetni kell13. A 25 év alatti fiatalok ked­vezményét a fiatal ebben az esetben a bevallásában érvényesítheti.

A filmipari statiszta alkalmi mun­kából származó napi nettó jövedelme nem haladhatja meg a 18 000 forintot, illetve 2022. június 30-át követően ke­letkezett jogviszony esetén a 24 000 forinto. Esetében a mentesített kere­tösszegre nem kell figyelmmel lenni.

A munkáltató köteles a munkavállaló részére olyan bizonylatot kiállítani és a kifizetéskor átadni, amiből kitűnik a tel­jes bevétel összege és jogcíme. A mun­káltató az őt terhelő közterhet a 2208 jelű bevallásban vallja be és fizeti meg a tárgyhót követő hónap 12-éig.

 

1A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény 21. § (4) bekezdés, 34. §
2 Tbj. 6. § (1) bekezdés a) pont
3Art. 1. melléklet 3. Pont
4Szja tv. 29/F. §
5Szja tv. 48. § (3d) bekezdés
6 Tbj. 27. § (2) bekezdés, (3) bekezdés b) pont, 77. § (1) bekezdés
7Szocho tv. 1. § (10) bekezdés
8A szövetkezetekről szóló 2006. évi X. Törvény
9Tbj. 6. § (1) bekezdés ba) pont, Szocho tv. 5. § (1) be­kezdés c) pont
10Az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló 2010. évi LXXV. törvény (Efo tv.)
11A kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény 2. § 8. pontja
12Az extraprofitadókról szóló 197/2022. (VI. 4.) kormány­rendelet 9–12. §
13 Efo tv. 9. §, és a kötelező legkisebb munkabér (mini­málbér) és a garantált bérminimum megállapításá­ról szóló 703/2021. (XII. 15.) kormányrendelet 2. § (1)- (2) bekezdése