35/2016/5
Hogyan kell elszámolni a vásárolt követelésre befolyt összegeket? Hogyan változik a számviteli elszámolás, ha a vásárolt követelést nem pénzzel, hanem részesedés átadásával egyenlítik ki?
A követelést vásárló vállalkozónál, a megvásárolt követelés szerződés szerinti ellenértékét (vételárát) a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (a továbbiakban: számviteli törvény) 29. § (1) és (8) bekezdése alapján a vásárlás időpontjában az egyéb követelések között kell kimutatnia a kötelezettségekkel szemben. Ezzel egyidejűleg azt az összeget, amelyet a követelést megszerző vállalkozó jogosult az adóstól behajtani, a 0. Nyilvántartási számlák számlaosztályban kell nyilvántartásba venni. (A követelés adásvételi szerződésében meg kell határozni mind a követelés jog szerint járó összegét, mind annak vételárát.)
A vásárolt követelés pénzügyi rendezésekor az adós által fizetett összeggel az egyéb követelés könyv szerinti összegét kell csökkenteni, és ezzel egyidejűleg a 0. Nyilvántartási számlák számlaosztályban nyilvántartott követelés összegét is csökkenteni kell.
A vásárolt követelés könyv szerinti értékét meghaladóan kapott összeget a számviteli törvény 84. § (7) bekezdésének m) pontja szerint a pénzügyi műveletek egyéb bevételeként kell elszámolni.
Ha a követelés jogosultja a követelése ellenértékeként részesedést kap, akkor azt a számviteli elszámolás során külön ügyletként kell kezelni, ahol a részesedés vásárlásából származó kötelezettség és a megvásárolt követelés egymással szemben beszámításra kerül.
A részesedés vásárlásakor a részesedés értéke nő a kötelezettségekkel szemben, majd a kötelezettséget és a vásárolt követelést egymással szemben össze kell vezetni. Amennyiben a kötelezettség összege (azaz a vásárolt követelés ellenében kapott részesedés felek által elfogadott értéke) meghaladja a követelés könyv szerinti értékét (de nem éri el a követelés jog szerint járó összegét), a különbözetet a pénzügyi műveletek egyéb bevételeként indokolt elszámolni.
Mindaddig tehát, amíg a vásárolt követelés könyv szerinti értéke nem térül meg, addig a megtérüléseket teljes egészében a követeléssel szemben kell elszámolni, a könyv szerinti érték megtérüléséig pénzügyi műveletek egyéb bevételeként nem kerülhet összeg elszámolásra. Abban az esetben pedig, ha az átadott részesedés értéke még a követelés jog szerint járó összegénél is nagyobb értékű lenne, akkor a jog szerint járó összeg feletti rész sorsáról a feleknek külön meg kell állapodniuk (arról rendelkezniük kell).
[A számviteli törvény 29. § (1) és (8) bekezdése, 84. § (7) bekezdésének m) pontja]