22/2016/4
Társaságunk támogatott projektet valósít meg városi villamosvasút fejlesztésére. A projekten belül villamos járművek beszerzésére került sor. Társaságunk műszaki megfontolások és a gyártó ajánlásai alapján a villamosok biztonságos működéséhez szükséges tartalék alkatrészeket is beszerzett. Az alkatrészek beszerzése a járművekhez nem egyedi eszközökhöz kötötten vagy csoportosan, hanem külön „csomagban” történt. Kérdésként merült fel, hogy a tartalék alkatrészek számviteli elszámolása ilyen esetben hogyan történik?
A tartalék alkatrészek besorolása során a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (a továbbiakban: számviteli törvény) előírásait kell figyelembe venni.
E tekintetben különösen fontos annak hangsúlyozása, hogy az alkatrészeket (és így a tartalék alkatrészeket) meg kell különböztetni a tartozékoktól. A tartozékok ugyanis önálló eszközökként is nyilvántarthatók, mivel jellemzően önmagukban is működőképesek, önálló funkció ellátására alkalmasak. Az alkatrészek ezzel szemben önálló funkcióval jellemzően nem rendelkeznek, azok az alapeszköz működéséhez szükségesek. A számviteli törvény 47. §-ának (7) bekezdése szerint a tárgyi eszköz biztonságos üzemeltetéséhez, rendeltetésszerű használatához szükséges – és a tárgyi eszköz beszerzésével egy időben vagy annak üzembe helyezéséig beszerzett – tartalék alkatrészek beszerzési értéke – függetlenül attól, hogy az a tárgyi eszköz számlázott értékében vagy külön számlában jelenik meg – a tárgyi eszköz bekerülési (beszerzési) értéke részének tekintendő.
A tárgyi eszközök üzembe helyezését követően, a tárgyi eszközökhöz vásárolt, a számviteli törvény 47. §-ának (7) bekezdése alá nem tartozó – a beszerzett eszközök folyamatos, zavartalan működését szolgáló – tartalék alkatrészeket a készletek között kell kimutatni, majd azok felhasználásakor a könyv szerinti értéküket anyagköltségként kell elszámolni, amely a tárgyidőszaki ráfordítások között jelenik meg.
[A számviteli törvény 47. § (7) bekezdése]