Dolgozói üzletrész

/ Szakma 2017. márciusi lapszám

16/2017/03

A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény 3:236. §-a rögzíti a dolgozói rész­vény kibocsátásának szabályait. E szerint dolgozói részvényt a részvénytársaság alap­tőkéjének felemelésével egyidejűleg, legfel­jebb a felemelt alaptőke tizenöt százalékáig lehet forgalomba hozni. Korlátolt felelőssé­gű társaság esetén azonban hasonló jog­intézményről, a dolgozói üzletrészről nem rendelkezik a Ptk. Lehetséges-e kft. esetén a dolgozói részvény mintájára dolgozói üz­letrészt kibocsátani?

Az új Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) egyik legfontosabb változása a gaz­dasági társaságok jogának megközelíté­sében a diszpozitív szabályozás, amely alapján a társaságok tagjai eltérhetnek az új Ptk. szabályaitól az egymás kö­zötti, a társasághoz fűződő viszonyuk és a társaság szervezetének és működésé­nek szabályozása tekintetében.

Az eltérés tehát akkor megengedett, ha az új Ptk. az eltérést nem tiltja. Az el­térés a hitelezők, a munkavállalók vagy a tagok kisebbségi jogait nyilvánvalóan nem sértheti, a törvényes működés fe­letti felügyelet érvényesülését nem aka­dályozhatja. Ez az eltérést engedő szem­lélet a korlátolt felelősségű társaságok számára is új lehetőségeket nyit, a le­hetőségek körültekintő kihasználásával a dolgozói részvények mintájára akár dolgozói üzletrészek is kialakíthatóak.

A számvitelről szóló 2000. évi C. tör­vény (a továbbiakban: számviteli tör­vény) dolgozói üzletrészre vonatkozó előírásai gyakorlatilag azonosak a dol­gozói részvényre vonatkozó előírások­kal.

[Ptk. 3:236. §-a, a számviteli törvény 40. §-ának (2) bekezdése, 67. §-ának (2) bekezdése]