Számviteli verseny és konferencia Pécsett

/ szakma 2015. novemberi lapszám

A Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Kara (PTE KTK) és a kar keretei között mű­ködő Janus Pannonius Közgazdasági Szakkollégium közös rendezésében, a Magyar Könyvvizsgá­lói Kamara Baranya, Tolna, Somogy megyei szervezeteinek szakmai támogatásával 2015. október 26–28-án nyolcadik alkalommal rendezték meg a Dr. Papp László Számvitel Verseny és Számvitel Tudomány-Szakma-Oktatás Konferenciát.

Immár nyolcadik éve telik az őszi szünet a Pécsi Közgázon az em­lékezés és a számvitel jegyében. 2008-ban rendezték meg először a két eseményt magába foglaló programot. E rendezvénnyel a Pécsi Köz­gáz alapítóinak egyikére, a kar ikonikus alakjára, a számvitel tanszék vezetőjére, egykori dékánjára, az egyetem gazdasági rektorhelyettesére, dr. Papp Lászlóra em­lékeztünk.

 

Az emlékezés szavai azonban mindenki Laci bácsija mellett idén szóltak mindazo­kért a kollégákért is, akik már nem lehettek közöttünk. Egyperces néma gyásszal gon­doltunk dr. Zinhober Ferencre, id. dr. Zeller Gyulára, dr. Tóth Tiborra, dr. Mach Péterre, dr. Pintér Józsefre, dr. Buday Sántha Attilá­ra és a közelmúltban elhunyt kollégánkra, dr. Horváth Gyulára. Tisztelettel és szere­tettel emlékeztünk Zimonyi Józsefre, a Ma­gyar Könyvvizsgálói Kamara Baranya me­gyei szervezetének volt elnökére, akinek a rendezvény elindításakor nyújtott szak­mai biztatásáért és támogatásáért a mai napig hálásak vagyunk.

Nehéz példa

A Dr. Papp László Számvitel Versenyen idén hét hazai és két határon túli felső­oktatási intézmény összesen 12 csapa­ta mérte össze számviteli szaktudását. A 12 fős zsűrit dr. Papp László felesége, az esetet adó cég, a Magyar Könyvvizsgálói Kamara, a PWC, a KPMG, a Morgan Stan­ley, a PTE KTK és a Végzett Pécsi Szakkol­légisták Egyesületének képviselői alkották. A szakmai zsűri véleménye szerint az ed­digi évek legnehezebb és legösszetettebb esettanulmányát kellett megoldani a négy főből álló csapatoknak. Az esettanulmány a T.E.T.T. Mérnökiroda Kft.-ről szólt. A tár­saság ügyvezetőjének, Végh Tamásnak a hozzájárulásával Denich Ervin PhD-hall­gató állította össze az esettanulmányt. A csapatok feladata az volt, hogy a kft. helyzetét értékeljék, vizsgálják meg, hogy a jelenlegi számviteli adatbázisra építhe­tő-e önköltségszámítás, tegyenek javasla­tot arra, milyen konstrukcióval valósítható meg a vonatkozó jogszabályok betartása mellett újabb eszközök beszerzése, a fi­nanszírozás biztosítása, valamint csök­kenthető-e a humánerőforrás költsége, továbbá határozzák meg az optimális el­adósodottsági szintet.

A versenyző csapatok mindegyike 24 órás megfeszített munka után vezetői ös­szefoglalót és a megfogalmazott javasla­tukat alátámasztó prezentációt adott le. Sorsolással dőlt el, hogy mely részzsűri előtt fog prezentálni. A részzsűrik a dön­tőbe négy csapatot juttattak be. A zsűri elnöke, Perlainé dr. Kovács Ágnes az ered­ményhirdetésen elmondta, hogy a zsűri egyöntetű döntésével az első helyezett a Miskolci Egyetem Genezis csapata, a 2. helyezett a Szegedi Tudományegyetem Income State University csapata, a 3. he­lyezett pedig a Miskolci Egyetem Balance Consulting csapata lett. A verseny vándor­kupáját egy évig a Balajti Péter, Fodor Kit­ti, Gergely Zita, Oprável Konrád alkotta nyertes csapat őrizheti. A rendezvény tá­mogatóinak jóvoltából a nyertes csapatok értékes nyereményekkel – tréninglehető­ségekkel, könyvjutalommal és tárgyjutal­makkal – gazdagodtak.

 

Aktuális kérdések konferenciája

A Számvitel Tudomány-Szakma-Oktatás Konferencia keretében a konferencia kö­zel 200 résztvevője 20 előadást hallgat­hatott meg. A konferencia első napjának fókuszában a számviteli rendszerben és környezetében bekövetkező változások áll­tak. Dr. Lukács János, a Budapesti Corvinus Egyetem intézetigazgató docensének a brókerbotrányok könyvvizsgálati tanul­ságait bemutató előadása alapozta meg a napot. Dr. Pál Tibor, a Miskolci Egyetem intézetigazgató docense a számvitel és a könyvvizsgálat területén felmerülő kérdé­seket foglalta össze utalva arra, hogy a két szakterületnek komplex válaszokat kell ad­nia a felmerült kérdésekre. Dr. Deák István, a Szegedi Egyetem docense a számvitel történetének két megkerülhetetlen egyé­niségéről, Fra Luca Pacioliról és Johann Wilhelm Eugen Schmalenbachról tartott érdekfeszítő előadást. Az Állami Szám­vevőszék képviseletében Imre Zsuzsanna számvevő, vezető főtanácsos a 2014. évi zárszámadás ellenőrzéshez kapcsolódó legfontosabb tényekről beszélt, és felhív­ta a figyelmet, hogy megszűnt a következ­mények nélküli számvevőszéki ellenőrzé­sek időszaka. Dr. Petschnig Mária Zita, a Pénzügykutató Zrt. főmunkatársa a magyar gazdaság helyzetét elemezte a legfrissebb makromutatók segítségével, a politikai környezetről pedig dr. Kéri László politikai elemzőt hallgathatták meg a konferencia résztvevői. Dr. Bőgel György, a CEU pro­fesszora a „Big Data” problémájáról és an­nak a számviteli rendszert érintő hatásáról tartott közérdeklődésre számot tartó elő­adást. Pankucsi Zoltán, a Nemzetgazdasá­gi Minisztérium adózásért és számvitelért felelős helyettes államtitkára a számvitel aktuális kérdéseit ismertetve elmondta, hogy az év hátralévő időszakában milyen szabályozási változások várhatók a szám­vitel és a könyvvizsgálat területén. Az első nap zárásaként dr. Fülöp Katalin (Nemze­ti Közszolgálati Egyetem) tanszékvezető, docens a pénzügyi kultúra vizsgálatokról – PISA-, OECD-, ÁSZ-jelentések − adott összefoglaló képet, és ismertette azok eredményeit és konzekvenciáit.

A konferencia második napjának elő­adásai a számviteli szakma változását járták körbe. Nyitó előadásában dr. Bíró Zoltán a könyvvizsgálat várható jövőbeni változására hívta fel a figyelmet. Dr. Beke Jenő (PTE KTK) docens a számviteli har­monizáltságra vonatkozó kutatásaiba en­gedett betekintést az empirikus rendszer­modelljének gyakorlati bemutatásával. Dr. Budai Eleonóra (PTE KTK) adjunktus a számvitel komplex rendszerében 2008- ban általa előre jelzett, azonosított válto­zások tényleges bekövetkezését, hatását vizsgálta helyzetértékelésében. Dr. Karai Éva (Budapesti Műszaki és Gazdaság­tudományi Egyetem) docens dr. Lakatos Mária adjunktussal közösen a 2006–2010. évekre vonatkozóan a magyarországi szén-dioxid-kereskedelemre vonatkozóan végzett kutatásaik eredményéről számolt be. Dr. Pintér Éva (PTE KTK) adjunktus a pénzügyi válságot követően a pénzügyi szolgáltatók által adott válaszreakciók és pénzügyi teljesítményük változása közötti összefüggésre mutatott rá a banki teljesít­ménymutatók vizsgálata alapján. Dr. Már­kus Gábor (PTE KTK) adjunktus a magyar kis- és közepes vállalkozások beszámolói­nak rátaelemzése alapján a szektor sajátos jellemzőire hívta fel a figyelmet. Horváth Ádám (PTE KTK) tanársegéd a magyar kkv-szektor által használt informatikai rendszerek és a rendszerek által generált hozzáadott értékre vonatkozó kutatási eredményeit ismertette a témában mások által végzett kutatások eredményeivel összevetve. Mádi-Szabó Zoltán, a KPMG szenior menedzsere a könyvvizsgálatban megjelenő csalások problémájába és azok következményeibe avatta be a konferen­cia résztvevőit, rámutatva a megelőzés lehetséges módjaira. Véry Zoltán, a Szent István Egyetem címzetes egyetemi do­cense, a VERYCLES Consulting vezetője a vezetői számvitel – mint kommunikáci­ós rendszer − helyét és szerepét vizsgálta a tulajdonosi, vezetői, alkalmazotti és ve­vői feszültségtérben. Benke Marianna és Mohácsi Bernadett (PTE KTK) PhD-hallga­tók az emberi erőforrás értékelésével fog­lalkoztak a kutatási eredmények sajátos összefoglalásával. Denich Ervin (PTE KTK) PhD-hallgató a kreatív könyvelés történe­ti hátteréről és technikáiról adott elméleti áttekintést.

Csapatot küldő intézmények

Budapesti Gazdasági Főiskola, Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Debreceni Tudományegyetem, Miskolci Egyetem, Pannon Egyetem, Pécsi Tudo­mányegyetem KTK, Szegedi Tudomány­egyetem, Babeş–Bolyai Tudományegye­tem, Újvidéki Egyetem