A Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Kara (PTE KTK) és a kar keretei között működő Janus Pannonius Közgazdasági Szakkollégium közös rendezésében, a Magyar Könyvvizsgálói Kamara Baranya, Tolna, Somogy megyei szervezeteinek szakmai támogatásával 2015. október 26–28-án nyolcadik alkalommal rendezték meg a Dr. Papp László Számvitel Verseny és Számvitel Tudomány-Szakma-Oktatás Konferenciát.
Immár nyolcadik éve telik az őszi szünet a Pécsi Közgázon az emlékezés és a számvitel jegyében. 2008-ban rendezték meg először a két eseményt magába foglaló programot. E rendezvénnyel a Pécsi Közgáz alapítóinak egyikére, a kar ikonikus alakjára, a számvitel tanszék vezetőjére, egykori dékánjára, az egyetem gazdasági rektorhelyettesére, dr. Papp Lászlóra emlékeztünk.
Az emlékezés szavai azonban mindenki Laci bácsija mellett idén szóltak mindazokért a kollégákért is, akik már nem lehettek közöttünk. Egyperces néma gyásszal gondoltunk dr. Zinhober Ferencre, id. dr. Zeller Gyulára, dr. Tóth Tiborra, dr. Mach Péterre, dr. Pintér Józsefre, dr. Buday Sántha Attilára és a közelmúltban elhunyt kollégánkra, dr. Horváth Gyulára. Tisztelettel és szeretettel emlékeztünk Zimonyi Józsefre, a Magyar Könyvvizsgálói Kamara Baranya megyei szervezetének volt elnökére, akinek a rendezvény elindításakor nyújtott szakmai biztatásáért és támogatásáért a mai napig hálásak vagyunk.
Nehéz példa
A Dr. Papp László Számvitel Versenyen idén hét hazai és két határon túli felsőoktatási intézmény összesen 12 csapata mérte össze számviteli szaktudását. A 12 fős zsűrit dr. Papp László felesége, az esetet adó cég, a Magyar Könyvvizsgálói Kamara, a PWC, a KPMG, a Morgan Stanley, a PTE KTK és a Végzett Pécsi Szakkollégisták Egyesületének képviselői alkották. A szakmai zsűri véleménye szerint az eddigi évek legnehezebb és legösszetettebb esettanulmányát kellett megoldani a négy főből álló csapatoknak. Az esettanulmány a T.E.T.T. Mérnökiroda Kft.-ről szólt. A társaság ügyvezetőjének, Végh Tamásnak a hozzájárulásával Denich Ervin PhD-hallgató állította össze az esettanulmányt. A csapatok feladata az volt, hogy a kft. helyzetét értékeljék, vizsgálják meg, hogy a jelenlegi számviteli adatbázisra építhető-e önköltségszámítás, tegyenek javaslatot arra, milyen konstrukcióval valósítható meg a vonatkozó jogszabályok betartása mellett újabb eszközök beszerzése, a finanszírozás biztosítása, valamint csökkenthető-e a humánerőforrás költsége, továbbá határozzák meg az optimális eladósodottsági szintet.
A versenyző csapatok mindegyike 24 órás megfeszített munka után vezetői összefoglalót és a megfogalmazott javaslatukat alátámasztó prezentációt adott le. Sorsolással dőlt el, hogy mely részzsűri előtt fog prezentálni. A részzsűrik a döntőbe négy csapatot juttattak be. A zsűri elnöke, Perlainé dr. Kovács Ágnes az eredményhirdetésen elmondta, hogy a zsűri egyöntetű döntésével az első helyezett a Miskolci Egyetem Genezis csapata, a 2. helyezett a Szegedi Tudományegyetem Income State University csapata, a 3. helyezett pedig a Miskolci Egyetem Balance Consulting csapata lett. A verseny vándorkupáját egy évig a Balajti Péter, Fodor Kitti, Gergely Zita, Oprável Konrád alkotta nyertes csapat őrizheti. A rendezvény támogatóinak jóvoltából a nyertes csapatok értékes nyereményekkel – tréninglehetőségekkel, könyvjutalommal és tárgyjutalmakkal – gazdagodtak.
Aktuális kérdések konferenciája
A Számvitel Tudomány-Szakma-Oktatás Konferencia keretében a konferencia közel 200 résztvevője 20 előadást hallgathatott meg. A konferencia első napjának fókuszában a számviteli rendszerben és környezetében bekövetkező változások álltak. Dr. Lukács János, a Budapesti Corvinus Egyetem intézetigazgató docensének a brókerbotrányok könyvvizsgálati tanulságait bemutató előadása alapozta meg a napot. Dr. Pál Tibor, a Miskolci Egyetem intézetigazgató docense a számvitel és a könyvvizsgálat területén felmerülő kérdéseket foglalta össze utalva arra, hogy a két szakterületnek komplex válaszokat kell adnia a felmerült kérdésekre. Dr. Deák István, a Szegedi Egyetem docense a számvitel történetének két megkerülhetetlen egyéniségéről, Fra Luca Pacioliról és Johann Wilhelm Eugen Schmalenbachról tartott érdekfeszítő előadást. Az Állami Számvevőszék képviseletében Imre Zsuzsanna számvevő, vezető főtanácsos a 2014. évi zárszámadás ellenőrzéshez kapcsolódó legfontosabb tényekről beszélt, és felhívta a figyelmet, hogy megszűnt a következmények nélküli számvevőszéki ellenőrzések időszaka. Dr. Petschnig Mária Zita, a Pénzügykutató Zrt. főmunkatársa a magyar gazdaság helyzetét elemezte a legfrissebb makromutatók segítségével, a politikai környezetről pedig dr. Kéri László politikai elemzőt hallgathatták meg a konferencia résztvevői. Dr. Bőgel György, a CEU professzora a „Big Data” problémájáról és annak a számviteli rendszert érintő hatásáról tartott közérdeklődésre számot tartó előadást. Pankucsi Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium adózásért és számvitelért felelős helyettes államtitkára a számvitel aktuális kérdéseit ismertetve elmondta, hogy az év hátralévő időszakában milyen szabályozási változások várhatók a számvitel és a könyvvizsgálat területén. Az első nap zárásaként dr. Fülöp Katalin (Nemzeti Közszolgálati Egyetem) tanszékvezető, docens a pénzügyi kultúra vizsgálatokról – PISA-, OECD-, ÁSZ-jelentések − adott összefoglaló képet, és ismertette azok eredményeit és konzekvenciáit.
A konferencia második napjának előadásai a számviteli szakma változását járták körbe. Nyitó előadásában dr. Bíró Zoltán a könyvvizsgálat várható jövőbeni változására hívta fel a figyelmet. Dr. Beke Jenő (PTE KTK) docens a számviteli harmonizáltságra vonatkozó kutatásaiba engedett betekintést az empirikus rendszermodelljének gyakorlati bemutatásával. Dr. Budai Eleonóra (PTE KTK) adjunktus a számvitel komplex rendszerében 2008- ban általa előre jelzett, azonosított változások tényleges bekövetkezését, hatását vizsgálta helyzetértékelésében. Dr. Karai Éva (Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem) docens dr. Lakatos Mária adjunktussal közösen a 2006–2010. évekre vonatkozóan a magyarországi szén-dioxid-kereskedelemre vonatkozóan végzett kutatásaik eredményéről számolt be. Dr. Pintér Éva (PTE KTK) adjunktus a pénzügyi válságot követően a pénzügyi szolgáltatók által adott válaszreakciók és pénzügyi teljesítményük változása közötti összefüggésre mutatott rá a banki teljesítménymutatók vizsgálata alapján. Dr. Márkus Gábor (PTE KTK) adjunktus a magyar kis- és közepes vállalkozások beszámolóinak rátaelemzése alapján a szektor sajátos jellemzőire hívta fel a figyelmet. Horváth Ádám (PTE KTK) tanársegéd a magyar kkv-szektor által használt informatikai rendszerek és a rendszerek által generált hozzáadott értékre vonatkozó kutatási eredményeit ismertette a témában mások által végzett kutatások eredményeivel összevetve. Mádi-Szabó Zoltán, a KPMG szenior menedzsere a könyvvizsgálatban megjelenő csalások problémájába és azok következményeibe avatta be a konferencia résztvevőit, rámutatva a megelőzés lehetséges módjaira. Véry Zoltán, a Szent István Egyetem címzetes egyetemi docense, a VERYCLES Consulting vezetője a vezetői számvitel – mint kommunikációs rendszer − helyét és szerepét vizsgálta a tulajdonosi, vezetői, alkalmazotti és vevői feszültségtérben. Benke Marianna és Mohácsi Bernadett (PTE KTK) PhD-hallgatók az emberi erőforrás értékelésével foglalkoztak a kutatási eredmények sajátos összefoglalásával. Denich Ervin (PTE KTK) PhD-hallgató a kreatív könyvelés történeti hátteréről és technikáiról adott elméleti áttekintést.
Csapatot küldő intézmények
Budapesti Gazdasági Főiskola, Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Debreceni Tudományegyetem, Miskolci Egyetem, Pannon Egyetem, Pécsi Tudományegyetem KTK, Szegedi Tudományegyetem, Babeş–Bolyai Tudományegyetem, Újvidéki Egyetem