Rendkívüli küldöttgyűlés a kamaránál

/ SZAKma 2014. októberi lapszám

A 2014. szeptember 26-ára összehívott rendkívüli küldöttgyűlés megtárgyalta és – esetenként változtatásokkal – elfogadta a kamara működésének racionalizálására irányuló elnökségi javaslatot.

A Magyar Könyvvizsgálói Kamara májusi küldött­gyűlése felkérte az elnök­séget arra, hogy dolgozza ki a kamara működésének racionalizálásához és létszámcsökkenté­séhez szükséges szervezeti átalakítás rész­leteit. Az elnökség ad hoc bizottság felállí­tásáról határozott, elnökéül dr. Ladó Judit szakmai alelnököt választotta meg. Az ad hoc bizottság hat ülést tartott, három al­kalommal egyeztetett a Nemzetgazdasági Minisztériummal. A javaslatot az elnök­ség módosításokkal, immáron elnökségi javaslatként, a kamara küldöttgyűlése elé terjesztette.

A 2014. szeptember 26-ára összehívott rendkívüli küldöttgyűlés megtárgyalta és a következő konkrét határozatok meghoza­tala mellett – esetenként változtatásokkal – elfogadta a kamara működésének racio­nalizálására irányuló elnökségi javaslatot.

A küldöttgyűlés továbbra is támogatja a területi szervezeti elnöki funkció meg­maradását és a területi szervezeti elnök­ségek fenntartását azzal, hogy a területi szervezetek elnökei tiszteletdíj ellenében tevékenykednének a jövőben is, míg a te­rületi szervezetek elnöksége elnökön kívüli tagjainak tiszteletdíj adható, melynek ös­szegét – valamennyi kamarai tiszteletdíjjal egyetemben – a küldöttgyűlés határozza meg. A küldöttgyűlés döntése értelmében a területi szervezet munkáját adminisztra­tív segítő munkatárs(ak) koordinálja(ják) és segíti(k).

A küldöttgyűlés a soron következő ka­marai választásokra kiterjedő hatállyal a küldöttgyűlés összetételét és létszámát il­letően azt a javaslatot teszi, hogy a 10 szü­neteltető tagsági jogállású küldött mellett a területi szervezetek a kerekítés szabá­lyai szerint 50 aktív tagsági jogállású tagon­ként egy aktív tagsági jogállású küldöttet választhatnának azzal, hogy legalább két küldöttet valamennyi területi szervezet jo­gosult választani.

A küldöttgyűlés akként határozott, hogy az országos elnökség tagjai a jövőben is szakmai elv alapján, a területi (régiós) jelö­lési rendszer fenntartása mellett kerülnek megválasztásra. A küldöttgyűlés a szüne­teltető tagsági jogállású kamarai tagokat képviselő elnökségi tagi funkció megőr­zése mellett a soron következő kamarai választásokra kiterjedő hatállyal a könyv­vizsgáló cégeket képviselő elnökségi tagi funkció megszüntetését szorgalmazza, míg az alelnökök létszámát két főre kívánja csökkenteni azzal, hogy az alelnökökhöz szabályozási szinten nem kerül feladat ren­delésre. Az országos elnökség létszáma 11 főre csökkenne.

A küldöttek döntése értelmében a ka­marai bizottságok továbbra is szakmai elv alapján kerülnek jelölésre és választásra. A küldöttgyűlés a soron következő kamarai választásokra kiterjedő hatállyal – a bizott­sági létszámok csökkentése mellett – a fe­gyelmi és felvételi bizottság etikai bizottság­ként történő egybeolvadását, valamint az Okleveles Könyvvizsgálókat Képesítő Tes­tület megszüntetését szorgalmazza, utóbbi feladatainak az oktatási bizottság részére történő átadásával. A küldöttgyűlés egyút­tal a döntési szintek olyan tartalmú átalakí­tását szorgalmazza, melynek eredménye­ként az egyes kamarai hatósági eljárásokat első fokon a kamarai főtitkár/a főtitkár nevé­ben a megfelelő alkalmazott, másodfokon az érintett kamarai bizottság folytatná le az­zal, hogy a fegyelmi eljárások döntéshoza­tali rendszere változatlan maradna.

A küldöttgyűlés határozatot hozott a kö­telező szakmai továbbképzés keretében oktatók díjairól.

A küldöttgyűlés felkérte az elnökséget, hogy az előző küldöttgyűlési határozatok megvalósításához szükséges törvény- és szabályzatmódosítási javaslatokat dolgozza ki, és utóbbiakat a területi szervezetek fix és változó költségekkel arányos finanszírozási modelljével egyetemben a soron következő küldöttgyűlésre terjessze elő.

A küldöttgyűlés a megváltozott gazdasági és jogi környezetre tekintettel és a közvetlen kamarai szolgáltatások költségeihez igazod­va 2015. január 1-jei hatállyal módosította az alapszabályt, és a szüneteltető tagsági jogállású kamarai tagok tagdíját, valamint az aktív kamarai tagok alaptagdíját egysé­gesítette. Az alapszabályban egyértelművé tették, hogy az előlegezés alapját a kama­ra immáron 15 éve változatlan számlázási gyakorlatának megfelelően a megelőző évi teljes tagdíj (hozzájárulási díj) képezi azzal, hogy a könyvvizsgáló cégek hozzájárulási díja az előző naptári évi teljes nettó árbe­vételhez (egyes cégeknél az adóalapba szá­mító bevételhez, illetve az értékesítés nettó árbevételéhez) igazodik. A küldöttgyűlés az alapszabályba visszaépítette a tagdíjjal fedezett szolgáltatások körébe a SZAKma kamara általi előfizetését.

A küldöttgyűlés 2015. január 1-jei hatál­lyal akként módosította a szakmai tovább­képzési szabályzatot, hogy 4 kreditpontot egyéni tanulással kell megszerezni, amely mellett a kamara évente összesen 12 kre­ditpontnak megfelelő oktatást finanszíroz, minden további oktatás térítés (önköltség) ellenében történik. A központi szervezé­sű általános továbbképzésen változatlanul 4 kreditet kell megszerezni, míg a webes előadást is ideértve továbbra is 6 kredit­pont szerezhető meg e-learning keretében.