Konferenciával ünnepelt a 10 éves MOKLASZ

/ SZAKma 2015. júniusi lapszám
Konferenciával ünnepelt a 10 éves MOKLASZ

Adóigazgatás és ellenőrzés címmel rendezte IX. Nemzetközi Adókonferenciáját a tíz éve alapí­tott Magyar Okleveles Adószakértők Egyesülete. A kétnapos rendezvény gazdag kínálatában volt hungarikum, versenyképesség javítása, hatékony adóbeszedés, OLAF és ÁSZ-ellenőrzés is.

Dr. Herich György (elnök, Magyar Okleve­les Adószakértők Egyesülete) a konferen­cia témaválasztását az adóhatóság és az adózók közötti egyensúly javításának segí­tésével indokolta. Emlékeztetett, hogy Eu­rópában a szürke- és feketegazdaság 200 milliárd euró forráskiesést okoz, amelyhez Magyarország 23 milliárd euróval „járul hozzá”. Megítélése szerint szükség lenne az adózás rendjéről szóló törvény átvilá­gítására és újrakodifikálásra.

Prof. Dr. Lentner Csaba (egyetemi ta­nár, Nemzeti Közszolgálati Egyetem) a Hungarikumok a magyar gazdaságpoliti­kában című előadásában többek között az új magyar állampénzügyi rendszertanról, a strukturális reformokról, a nem hagyomá­nyos válságkezelésről, a megújuló mone­táris politikáról, a kihívásokról és a korlá­tokról is beszélt.

Pankucsi Zoltán (helyettes államtitkár, Nemzetgazdasági Minisztérium) az adó­zást a focihoz hasonlította, amelyhez „mindenki ért”. Hogy a játékosok közül melyik a jobb, az attól függ, kinek a szem­pontjából nézzük. A magyar adórendszer versenyképességét taglalva kijelentette: irányai stabilak – családok segítése, mun­kát terhelő adók csökkentése, forgalmi, fogyasztási adók növelése –, és hatéko­nyan működik. Mint mondta, 2014-ben a főbb bevételek a tervhez képest is túltel­jesültek, az szja-ban 40 milliárd forinttal, a leginkább csalásérzékeny áfában pedig 180 milliárddal, ami részben az online pénztárgépek bevezetésének köszönhe­tő. A feketegazdaságot tekintve tavaly az EU-átlagot közelítettük. A versenyképes­ség további javítása érdekében a „jó” és a „rossz” adósok megkülönböztetését terve­zik, oly módon, hogy a szankciórendszer elnézőbb lesz a jókkal és szigorúbb a rosszakkal. Mintegy 3-3,5 millió adózót érint, ha megvalósul, hogy az szja-bevallást az adóhatóság készíti el, az adózónak csak jóvá kell hagynia.

Dipl.-Mat. Bodo Richardt (elnök, Eu­ropean Federation of Accountants and Auditors for SMEs) az EFAA-tagországok nemzetközi adóellenőrzési tapasztalatait foglalta össze.

Dr. Varga Árpád (külső kapcsolatokért felelős elnökhelyettes, NAV Központi Hi­vatal) fölhívta a figyelmet arra a ritkaság­számba menő tényre, hogy nálunk 4-féle módon lehet az adót bevallani (elektro­nikusan, papíralapon, NAV és a munkál­tató). A magyar adóellenőrzési rendszer hatékonysága apropóján ismertette az el­lenőrzési szakterületek eredményeit, az ellenőrzési módszerek finomodását. Mint mondta: jó befektetés a jó revizor.

Szeverényi Dávid (alezredes, főosztály­vezető, NAV Központi Hivatal OLAF Koor­dinációs Iroda) az Európai Unió pénzügyi érdekeinek védelmével kapcsolatos ma­gyarországi tapasztalatokat foglalta össze, melyről folyóiratunkban is beszámol (lásd 294. oldal).

Dr. Esküdt Gábor (ezredes, főosztály­vezető, NAV Központi Hivatal) a jövedéki ellenőrzések tapasztalatait foglalta össze.

Néhány európai ország (Ausztria, Cip­rus, Csehország, Horvátország, Románia, Szerbia és Szlovákia) adóigazgatási sajá­tosságaira, legfontosabb adóváltozásainak ismertetésére került sor az első nap dél­utánján.

Domokos László (elnök, Állami Szám­vevőszék) az ÁSZ-ellenőrzések adózással kapcsolatos tapasztalatait foglalta össze a konferencia második napjának nyitóelő­adásában. A NAV 2014-es ellenőrzése kapcsán elmondta: az adóbeszedés haté­konysága stagnált, az adóbeszedés szem­lélete, hatékonysága, végrehajtása nem korszerű. Mint mondta: az egész ellen­őrzési rendszert – amelybe beletartozik a versenyfelügyelet, a fogyasztóvédelem, az adóhivatal, a kincstár és a pénzpiaci fel­ügyelet – hatékonyabbá, eredményeseb­bé kell tenni.

Botka Erika (főtitkár, Magyar Számvi­teli Szakemberek Egyesülete) az ellenőr­zés, önellenőrzés számviteli kérdéseivel foglalkozott, Siklós Márta (okleveles adó­szakértő, Magyar Okleveles Adószakértők Egyesülete) az adótanácsadói ellenőrzési tapasztalatokkal. Csordás Katalin (felügye­leti tanácsadó, Magyar Nemzeti Bank) az MNB felügyeleti feladatairól és felügyelési módszereiről tartott előadást.

A témák között volt áfaellenőrzés, MOSS rendszer (elektronikus szolgálta­tás és a távértékesítés) ellenőrzése, online pénztárgép ellenőrzési, az adóigazgatási eljárás és a büntetőeljárás kapcsolata, az ellenőrzés és a büntetőeljárás kapcsolata, szja-ellenőrzés, vagyonosodási vizsgála­tok, a transzferár-ellenőrzés és az EKÁER rendszer ellenőrzése.