Felsrófolták tudásukat a bérszámfejtők

/ szakma 2015. decemberi lapszám

Minden eddiginél nagyobb érdeklődés és a vártnál is magasabb színvonal jellemezte a III. Országos Bérügyviteli Bajnokságot. A versenysorozathoz kapcsolt konzultációk révén a bérügyvitel aktuális kérdéseiről aktív szakmai klub keretében beszélgethettek az érdeklődők.

 

A Nexon Kft. – a Budapesti Gazdasági Főiskola, a Ma­gyar Kereskedelmi és Ipar­kamara, valamint a Nem­zeti Adó- és Vámhivatal szakmai támogatásával – 2015-ben már harmadszor indította útjára az Országos Bérügyviteli Bajnokságot. A szakma által is elismert megmérettetésre 2015-ben már ezernél is több szakember jelentkezett.

A bajnokság két fázisból és öt forduló­ból állt. Az idei kiírás több újdonságot is hozott. A helyes válaszok bemutatását és indoklását (levezetését) a feladatok alkotói (Józsáné Maczkó Gabriella és dr. Sümegi Nóra) élőszóban – a Bérügyviteli klub ke­retében – mutatták be. Az egyes fordulók zárását 15 napon belül követték a klubfog­lalkozások és az érdeklődők jelenlétében történt meg a versenyfeladatok tartalmi elemzése, valamint az esetleges kérdések megvitatása is.

Ennek megfelelően az Országos Bér­ügyviteli Bajnokság valamennyi forduló­ját minden esetben egy-egy klubfoglalko­zás követte, amelyet online formában is elérhettek az érdeklődők, illetve a rendez­vényről készült felvételt az OBB honlapján is elérhetővé tették.

Az első forduló első feladata a gazdasági társaság ügyvezetője részére járó tisztelet­díj számfejtési kérdéseiről szólt, míg a má­sodik kör az apákat gyermekük születése esetén megillető pótszabadság kérdéskö­rére fókuszált.

A harmadik forduló a gazdasági szerve­zetek tulajdonosaira vonatkozó társasági és társadalombiztosítási normaelemek té­makörét dolgozta fel. Egy másik feladat a munkáltatót terhelő szakképzési, továbbá szociális hozzájárulási kötelezettségekre és kedvezményekre irányította rá a figyelmet.

A negyedik fordulóban a munka tör­vénykönyve munkaszerződésre vonatko­zó kiemelt szabályait kérték számon: a bérügyviteli kollégáknak ugyanis pontosan tisztában kell lenniük azokkal a tartalmi elemekkel, amelyek hiányában a munka­viszony nem jön létre.

Az első 100 versenyző közé az elérhető 400 pontból 319 ponttal lehetett kerülni. A döntőbe a négy online fordulóban „je­leskedő”, 30 legjobb eredményt elérő ver­senyző került – pontegyenlőség miatt 31- en versenyeztek. Ide a 2014-es 353 ponttal szemben már minimum 384 ponttal lehe­tett bekerülni.

A III. Országos Bérügyviteli Bajnokság ünnepélyes eredményhirdetését november 18-án tartották a Várkert Bazárban szer­vezett „Több E-t adunk! E-rendszerben a jövő! Nexon Konferencia HR- és IT-szak­embereknek” című konferencián.

 

A tíz legjobb bérszámfejtőnek kitűzött díjakat és jutalmakat dr. Ábel István, a BGF Pénzügyi és Számviteli Intézetének veze­tője; Poór Jenő, a Nemzeti Adó- és Vám­hivatal Képzési, Egészségügyi és Kulturális Intézetének főigazgatója, illetve Ocskay Szilárd, a Nexon ügyvezető igazgatója adta át. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara oklevéllel hitelesítette a bajnokság első tíz helyezettjének teljesítményét.

Az OBB sorozata 2016-ban tovább foly­tatódik, s a szervezők az ünnepélyes díj­átadás záróakkordjaként aláírták a 2016. április 15-én induló IV. Országos Bérügy­viteli Bajnokság versenyfelhívását.