Dolgozik az új közfelügyeleti hatóság

/ SZAKma 2013. októberi lapszám

Az előző számokban részletesen bemutattuk az új könyvvizsgálói közfelügyeleti rendszer működésének jogszabályi hátterét. Jelen írásunkban a közfelügyeleti feladatok ellátásának gyakorlati megvalósulásáról számolunk be.

A közfelügyeleti hatóság (a továbbiakban: hatóság) legfontosabb feladata a közérdeklődésre szá­mot tartó gazdálkodók­nál jogszabályi kötelezettségen alapuló könyvvizsgálói tevékenységet végző ka­marai tag könyvvizsgálók és könyvvizsgáló cégek minimum háromévenként történő minőség-ellenőrzésének a lefolytatása. A minőség-ellenőrzés hosszas elő- és utó­munkát igénylő folyamat.

A kiválasztott könyvvizsgálók és cégek listája

Első lépésként a rendelkezésre álló nyil­vános adatok alapján, a kamarai éves adatszolgáltatás során beküldött adatok, továbbá a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete által rendelkezésre bocsátott információk alapján kialakult a közérdek­lődésre számot tartó gazdálkodók és azok könyvvizsgálóinak és könyvvizsgáló cégeinek a listája. 2012. december 31-i állapot szerint 103 gazdálkodó tartozik a közér­deklődésre számot tartó társaságok közé, melyeknél összesen 28 könyvvizsgáló cég végez könyvvizsgálati tevékenységet.

Minőség-ellenőrzési terv

A közfelügyeleti hatóság a könyvvizsgá­lói közfelügyeleti feladatokkal összefüg­gő tevékenységek szabályozásáról szóló 28/2013. (VI. 29.) NGM-rendelet előírásai szerint a fenti adatok alapján összeállítot­ta a 2013. évi minőség-ellenőrzési tervét, melyet közzétett a közfelügyeleti hatóság honlapján1, valamint a Magyar Könyvvizs­gálói Kamara (a továbbiakban: a kamara) honlapján2. A 2013. évi minőség-ellenőr­zési terv alapján a hatóság 2013-ban 38 egyéni könyvvizsgálót és 19 könyvvizsgá­ló céget fog vizsgálni.

Értesítés az ellenőrzésre történő kiválasztásról

A közfelügyeleti hatóság a minőség-ellen­őrzési tervben szereplő könyvvizsgálók és könyvvizsgáló cégek részére tájékoztató levelet küldött a kiválasztás tényéről, to­vábbá elektronikus levélben részletes adat­szolgáltató táblázatot küldött a kiválasztott egyéni könyvvizsgálóknak. A könyvvizsgá­lók által beküldött adatok alapján a hatóság kiválasztja azon megbízásokat, melyeket vizsgálni kíván. A vizsgálat időpontjá­nak egyeztetését követően – 20 nappal a vizsgálat előtt – a hatóság levélben érte­síti a könyvvizsgálót a vizsgálat részletei­ről, beleértve a kiválasztott megbízásokat is. A Magyar Könyvvizsgálói Kamaráról, a könyvvizsgálói tevékenységről, valamint a könyvvizsgálói közfelügyeletről szóló 2007. évi LXXV. törvény 173/B. § (13) be­kezdése alapján a hatóság kamarai minő­ségellenőröket alkalmazhat szakértőként. A vizsgálni kívánt megbízások kiválasztása, a könyvvizsgálók értesítése és szakértő mi­nőségellenőrök megbízáshoz történő felké­rése folyamatosan zajlik. Az első vizsgála­tok október közepén kezdődnek.

Hasonlóságok és különbségek

A fenti eljárás hasonlít a kamarai minőség-ellenőrzési rendszerhez, azonban számos eltérés már most tapasztalható, és a jövő­ben még markánsabban jelentkezik majd. A közfelügyeleti hatóság a minőség-el­lenőrzéseket folyamatosan, az év 12 hó­napjában kívánja elvégezni, hivatásos mi­nőségellenőrökből álló munkatársakkal. Mind a könyvvizsgálók és könyvvizsgáló cégek, mind az egyes megbízások kivá­lasztása kockázati alapon történik, ami azt jelenti, hogy

• a hatóság birtokába került információ alapján (ami lehet nyilvános adat, mé­diában megjelent hír, állampolgári be­jelentés, korábbi ellenőrzések tapasz­talatai stb.); továbbá

• az ügyfél tulajdonságai (mérete, komp­lexitása, a megbízás díja, megbízásra fordított idő, ügyfélről rendelkezésre álló nyilvános adatok stb.) alapján

a maximálisan előírt hároméves ciklusnál gyakoribb ellenőrzés is előfordulhat, vala­mint egynél több megbízás is kiválasztásra kerülhet, amennyiben azt a hatóság szük­ségesnek tartja.

A fentiekből is érzékelhető, hogy a könyvvizsgálók ezen kiemelt köre szigo­rú, de következetes ellenőrzések elé néz, ami a minőségi könyvvizsgálatot végzők érdekében történik. Fontos cél továbbá, hogy a minőség-ellenőrzések tapasztalatai – szorosan együttműködve a kamara meg­felelő szerveivel – beépüljenek a kamarai kötelező továbbképzési rendszerbe.

JEGYZETEK:

1. http://www.kormany.hu/hu/ nemzetgazdasagi-miniszterium/ado-es-penzugyekert-felelos-allamtitkarsag/hirek/ konyvvizsgaloi-kozfelugyeleti-hatosag

2. http://www.mkvk.hu