Stratégiánk az alkalmazkodás

/ SZAKma 2015. márciusi lapszám
Stratégiánk az alkalmazkodás

A legnagyobb magyar magántulajdonban lévő ipari cégcsoportot, a Videotont növekvő árbevétel és eredmény, technológiai fejlődés, stabil pénzügyi háttér jellemzi. Többek között a titokról kérdeztük Sinkó Ottót, társ-vezérigazgatót/résztulajdonost. Mint kiderült: titok nincs, de azért néhány „titkot” mégis megtudtunk: a vevők igényeit kell kielégíteni, a stratégia évek óta változatlan, a kockázat nem egy fiktív elméleti lehetőség, a megfelelő munkaerő a legnagyobb kihívás.

A tavalyi 130 milliárd forintos árbevételük 17 százalékos növekedést mutat az előző évhez képest. Minek köszönhető ez?

A Videoton vállalatcsoport mélyen be van integrálódva az Európai Unió iparába. Az autóipar, ami az EU legfőbb erőssége, tavaly öt százalék felett növekedett. A növekedésünk három tényező eredője: az autóipar a Videoton legnagyobb piaca, tehát kellő teret adott nekünk, a Videoton versenyképessége az elmúlt években folyamatosan javult technológiai beruházásainkból és javuló belső hatékonyságunkból adódóan, végül pedig a pénzügyi stabilitásunk kiemelkedő, és kockázatkezelésünk megállja a helyét a piacon.

A cég növekedése a 2008-as válság óta kiemelkedő. Hogyan csinálták? Mi a titok?

Az elmúlt öt évben összesen 70 százalékkal növekedett az árbevételünk, eredményességünk hasonló mértékben. Titok nincs, csak következetes, folyamatosan kitartó munka. Ez nem titok, de sajnos kuriózummá vált.

A cégnél foglalkoztatottak száma tavaly több mint 9200 volt, ami közel 15 százalékos növekedést mutat. Milyennek látja a munkaerő-piaci kínálatot?

A tavalyi évünk kiemelkedő volt. Termelő cégeinkben 708 fővel, a szolgáltató cégeket is beleértve pedig 1275 fővel nőtt a létszámunk december/december alapon, ez valóban 15 százalék körüli. Különösen a termelő cégeink növekedésére vagyunk büszkék. Rendkívül szűkös lett a munkaerőpiac 2014-ben, különösen Székesfehérváron. Bérek tekintetében volt némi lemaradásunk, de elkezdtük a felzárkózást, tavaly 6 százalék felett nőtt nálunk a bérszínvonal, ami a nulla infláció mellett egyben reálbér-növekedés is. Már nem a multik a legfőbb versenytársaink, mert a dolgozóink értékelik a stabilitást és a növekedést, de a külföldre vándorlással nehéz versenyeznünk. Hosszú távon ez a legnagyobb kihívás, ami az ország előtt áll. Egyértelműen a munkaerő a növekedés korlátja, mind mennyiségi, mind minőségi értelemben.

Mit lehet tudni az idei stratégiáról?

A mi stratégiánk évek óta változatlan, lényege az alkalmazkodás. Fő iparágunk a szerződéses gyártás, elsősorban nagy multimárkák gyártási igényeit elégítjük ki. Rendkívüli mértékű a diverzifikáltság, piaci, vevői és technológiai értelemben egyaránt. Célunk az organikus, akvizíció nélküli növekedés a hozzáadott értékben, a hatékonyságban. Mozgásterünk regionális, nem megyünk másik kontinensekre gyártani, maradunk magyarországi központúak, kelet-európai gyártóbázisokkal. Technológiánk vertikálisan integrált, elektronikát, fém- és lemezmegmunkálást, műanyagtechnológiákat, szerelést, mérnöki szolgáltatásokat egyaránt kínálunk, mégpedig világszínvonalon. Hitelünk praktikusan nincs, illetve mindig sokkal kevesebb, mint amit akár másnap vissza tudunk fizetni. Új beruházás saját tőkéből, hitel esetleg forgóeszközre. Kulcstechnológiánk az elektronika, legfontosabb piacunk az autóipar, de az összes többi ugyanúgy fontos. Intenzív, de nem önmagáért való technológiafejlesztéssel, 3-4-5 éves megtérülési elvárással.

Hogyan lehet egy ekkora cégcsoportot folyamatosan topon tartani jelentős hitelek nélkül?

25 évvel ezelőtt, amikor elindultunk, nem volt számunkra más opció, mert nem kaptunk hitelt. Azután így maradt, már megszoktuk, sokkal jobb így.

Jelenleg mi okozza a legnagyobb nehézséget a működés során?

A munkaerőhiány, amit korábban jeleztem.

Kissé pimasznak tűnhet a kérdés, de az elmúlt 25 évben nem tudtak erre saját képzéssel felkészülni? Pont erre ne jutott volna elég pénz?

Jó kérdés, de a válasz valószínűleg túlmutat a cikk keretein. Először is: intenzív belső képzésünk van, saját képzési profilú cégünk az első öt HR-szolgáltató között van az országban. Több saját tanfolyam-tematikát dolgoztunk ki. Másodszor: számos együttműködésünk van a duális szakképzésen belül. Mintegy 50 szakmunkástanuló van a cégeinkhez kihelyezve székesfehérvári iskolákból, és nemrégiben kötöttünk megállapodást az egyik egyetemmel duális képzésre. Harmadrészt: a Videoton vállalatcsoport hagyományosan rendelkezett saját fenntartású tanműhelylyel, ami évtizedeken keresztül jól működött. Néhány éve viszont a szakképzési hozzájárulás felhasználását úgy alakították át, hogy csak a nagyon nagy létszámú, homogén profilú cégek számára engedi meg a szakképzési hozzájárulás saját fenntartású tanműhelyre való felhasználását. Nyilván más hazai vállalkozás is örömmel venné, ha a szabályozás támogatná a ma üresen álló tanműhelyek megtöltését.

Mennyire látnak előre? Mik a vállalatcsoport hosszabb távú elképzelései?

Rendkívül gyorsan változó világunkban a pontos cél és az érkezési idő nem határozható meg. Ahelyett, hogy ezzel töltjük az időt, elég arról meggyőződni, hogy az irány helyes, és arra újra meg újra meg kell tenni a következő lépést, így − fokozatosan közeledve − a cél jobban kirajzolódik. Így leírva ez trivialitás, de valójában jórészt ellentétes a tankönyvek stratégiaalkotási ajánlásaival. Mi alapvetően a vevőink igényeit kell hogy kielégítsük, azt is, amit megfogalmaznak, és azt is, amit mi következtetünk ki a jövőre nézve.

Mint negyedszázados cégvezetői/tulajdonosi múlttal rendelkező tapasztalt szakember, milyen tanácsot adna a többi magyar vállalat vezetőjének?

A vezetőnek felelőssége van, nem hatalma. A hatalommal élni gyengeség. Ne bízzuk el magunkat, a környezetünkben tűrjük, sőt segítsük az ellenvéleményt. Ne felejtsük: „Több szerénységet, Pelikán…!” , a folytatást ismerjük. Ügyeljünk a kockázatokra. A kockázat nem egy fiktív elméleti lehetőség, hanem egy valamekkora valószínűséggel bekövetkező költség. Ne legyenek látványberuházásaink. A csőd első jele az új székház építése.

Hogyan érinti a Videotont a feketegazdaság, és mit szól az elmúlt időszak fehérítő intézkedéseihez?

Bennünket a feketegazdaság gyakorlatilag nem érint, vevőink többnyire multinacionális cégek, beszállítóinkat pedig nagy alapossággal leinformáljuk az üzleti kapcsolat kezdetén. Ennek ellenére a feketegazdaság visszaszorítására hivatott EKÁER ránk óriási terhet ró, félő, hogy versenyképességünket rontja. Bízunk abban, hogy a rendszer végső formájában a józan belátás jut érvényre.

Ha fölveszi a makrogazdasági szemüvegét, milyennek látja a magyar gazdaságot?

A magyar gazdaságpolitika számomra egy rendhagyó kísérlet. A hazai feldolgozóipar versenyképes, mert rendkívül nagy a beágyazottsága, és a forintárfolyamot a piac mozgatja, ebbe továbbra sem szabad beavatkozni. A jegybanki kamatcsökkentéseket megalapozottnak tartom, a továbbiakat is. Ezzel együtt a GDP-növekedésünket idén az ipar helyett a belföldi fogyasztás növekedése adja majd, növekvő import, így romló külső egyensúly mellett. Európa gondjai politikai természetűek, gazdasága viszont versenyképes. A makroközgazdászok rendre alábecsülik a globalizált ipar önszabályzó képességét, az EU-export cirka egy év múlva nőni fog, visz magával minket is. Megoldandó viszont a demográfia, az EU munkaerőutánpótlása, ehhez koordinált bevándorlási politika kell. Kína változás előtt áll, költségszintje emelkedik, belső pénzügyi feszültségei felmérhetetlenek, exportja csökkenhet, hosszabb távon az átrendeződés segítheti Kelet-Európát.

És végül egy, a lapunk profiljába vágó kérdés: mennyiben segítik az ön munkáját az  adótanácsadók, könyvvizsgálók? Mennyiben támaszkodik rájuk?

A Videoton vállalatcsoport kb. 20 éve van kapcsolatban nagy könyvvizsgáló cégekkel. Kapcsolatunk folyamatosan kifogástalan, mert a céljaink, igényeink azonosak: teljes transzparencia. Enélkül ugyanis nem volna kézben tartható egy ilyen komplexitású organizmus, a szó nem véletlen, egy vállalatcsoport valóban élő, saját törvényei, kultúrája szerint működő organizmus. A könyvvizsgálót gyakorlatilag a számos független ellenőrzési mechanizmusunk egyikének tekintjük.


Sinkó Ottó
társ-vezérigazgató, résztulajdonos, Videoton Holding Zrt.

VÉGZETTSÉG

1982 Budapesti Műszaki Egyetem, villamosmérnök.

1991−1994 angol MBA-diploma

1996 a Harvardon executive programon vett részt

SZAKMAI TAPASZTALATOK

1982-től a Medicornál szoftverfejlesztő mérnök,

1983-tól a Műszertechnikánál fejlesztőmérnök, majd osztályvezető, hardver/szoftver fejlesztés.

1988–1990 közt a Műszertechnika USA-beli leányvállalatának rezidens igazgatója. A leányvállalat a Magyarországon kifejlesztett, Tajvanon gyártatott hardver/szoftver termékek USA piaci értékesítését végezte. Jelenleg is a Műszertechnika Zrt. egyik tulajdonosa és az fb-tagja.

1991 decemberétől, a privatizációtól kezdődően a Videoton Holding Rt. igazgatótanácsának tagja, résztulajdonosa.

1996-tól társ-vezérigazgatóként Lakatos Péterrel közösen a Videoton operatív és stratégiai irányítását végzik. Elsődleges területe a vállalatcsoport pénzügyi vezetése, befektetési, treasury-döntések, vagyonhasznosítás, beruházások, a cégek operatív működésének kontrollja.