„A legolcsóbb energia a nem elfogyasztott energia – a felhasználók az energetikai rendszeriek korszerűsítése, energiahatékonyságot eredményező beruházások révén tudják csökkenteni a rezsiszámlájukat.” - Interjú Fazekas László az MVM gazdasági vezérigazgató-helyettesével.
Az MVM Csoport Magyarország negyedik, Közép-Európa tizenharmadik legnagyobb vállalatcsoportja, regionális szinten is egyre meghatározóbb, 2021-ben 23 országban volt jelen. Milyen célok vannak a jövő tekintetében?
– Az elmúlt években rendkívül dinamikusan fejlődött a csoport. 2017 és 2021 között a csoporthoz tartozó társaságok száma több mint kétszeresére emelkedett, az eredmény megduplázódott. Ma az MVM mind a villamos energia, mind a földgáz értéklánc szinte minden elemében meghatározó pozícióval rendelkezik, a termeléstől az átvitelen és elosztáson át a kis- és nagykereskedelemig. Az összes hazai lakossági fogyasztót és más, egyetemes szolgáltatásra jogosult fogyasztót az MVM Csoport lát el villamos energiával és földgázzal. Emellett 2020-ban a nemzetközi terjeszkedési stratégia első fontos elemeként az MVM tulajdonába került az innogy csehországi piacvezető földgázkiskereskedelmi társasága. Az MVM céljai az egyedüli részvényes, azaz a Magyar Állam által 2019-ben jóváhagyott stratégián alapulnak: stratégiai pillérként határoztuk meg a tiszta energiatermelés növelését, a digitális transzformációt, a hazai villamosenergia-átviteli hálózat, illetve az áram és földgázelosztási hálózatok modernizálását, fejlesztését. Emellett a hazai piac új területein és a környező országokban is a tevékenységünk további erősítését tűztük ki célul. Az orosz-ukrán háború ugyanakkor jelentősen megváltoztatta a csoport működésének stratégiai környezetét. Állami tulajdonú piacvezető energetikai társaságcsoportként a hazai energiapolitika, energiastratégia megvalósításának elsődleges szakmai letéteményese az MVM Csoport. Az energiapiaci, illetve az orosz-ukrán helyzet miatt a kormányzati energetikai célokat, prioritásokat is várhatóan újra kell gondolni, az MVM-nek pedig igazodnia kell ehhez.
– Az MVM Zrt. – elsősorban a villamos energia- és földgáz iparági leányvállalatain keresztül – meghatározó szereplője a hazai energiapiacnak. Milyen lehetőségek vannak, milyen irányban tudnak lépéseket tenni?
– Az energiapiac rendkívül pezsgő módon fejlődik. A nagy megatrendek – dekarbonizáció, digitalizáció, decentralizáció – a magyar piac működését is erősen érintik. A fogyasztók egyre komplexebb igényekkel rendelkeznek, már nem csak elektront vagy földgázmolekulát akarnak vásárolni, hanem egy olyan komplex szolgáltatást, aminek része akár az ő tulajdonukban lévő energetikai eszközök – például naperőművek, hőszivattyúk – hatékony kezelése, vagy együttműködés más fogyasztókkal, termelőkkel, energiaközösségek létrehozása révén. A villamosenergia-igény folyamatos növekedését várjuk, ezért alapvető célunk a termelési kapacitások fejlesztése, folytatni kívánjuk a megújuló termelési kapacitásaink további bővítését. A hagyományos infrastruktúra fejlesztése mellett szeretnénk vezető szerepet vállalni a hazai elektro-mobilitás építésében. Illetve jelentős értéknek gondoljuk azt, hogy mára az MVM Csoport közel 10 millió ügyféllel rendelkezik, ezen a területen is izgalmas lehetőségeket látunk.
– A piaci földgáz- és villamosenergia-árakban 2021 II. félévétől kezdőden tapasztalható, erőteljes növekedési tendencia 2022 első negyedévében is folytatódott, majd az orosz – ukrán háború hatására tovább erősödött. Mire számít, mit lehet tenni ebben a helyzetben?
– Azt látjuk, hogy a villamos energia árak alakulását nagymértékben a földgáz árak befolyásolják, így leginkább az a kérdés, hogy a földgáz árak miként fognak alakulni. A háború kitörését követően rendkívüli módon megugrott az irányadó európai földgáztőzsdén, a holland TTF-en jegyzett ár. Az április hónapra kialakult, ún. month-ahead ár meghaladta a 130 eurót megawattóránként. Ez több mint 100 euróval magasabb, mint az elmúlt évek jellemző árszintje. Az elmúlt hetekben némiképp csökkenő tendenciát tapasztalhattunk, de még mindig nagyon magas szinten, 80-90 euró között van a gáz aktuális spot ára, illetve jövő márciusig a piac nem is vár ebben lényegi változást. A legolcsóbb energia a nem elfogyasztott energia – a felhasználók az energetikai rendszeriek korszerűsítése, energiahatékonyságot eredményező beruházások révén tudják csökkenteni a rezsiszámlájukat.
– Az energia-, és az alapanyagok árának növekedése, a forint euróval szembeni árfolyamának alakulása, illetve a növekedő finanszírozási költségek hogyan befolyásolják az MVM Csoport eredményességét, finanszírozási igényét?
– Mint minden hazai gazdasági szereplő, így az MVM Csoport gazdálkodását is jelentősen érintik a piaci árak elmúlt időszakban tapasztalt nagymértékű változásai. A tulajdonossal szorosan együttműködve mindent megteszünk az MVM Csoport pénzügyi stabilitásának megőrzése érdekében. Ez a gazdaság működése szempontjából kritikus fontosságú villamos energia- és földgáz ellátásbiztonság megőrzéséhez is elengedhetetlenül szükséges.
– Az MVM Zrt. a BÉT értékpapír-kibocsátója. Tízéves futamidejű vállalati kötvényeit 2021 szeptemberében vezették be a részvénypiacra. Mi a folyamata a tőzsdei bevezetésnek?
– Hosszas előkészítő munka eredményeképpen az MVM Zrt. 2021. júniusában, a többségi állami tulajdonú vállalatok közül elsőként befektetési kategóriájú hitelminősítést szerzett két nagy nemzetközi minősítő ügynökségnél, a Standard and Poor’s-nál és a Fitch Ratings-nél.
A hitelminősítés megszerzése előfeltétele volt annak, hogy az MVM Csoport finanszírozási portfoliójának diverzifikálása érdekében a kötvénypiacokon is megjelenjen. Az előkészítő munka legfajsúlyosabb része, a kötvényhez kapcsolódó, az MVM Csoportot és a kötvény feltételeit részletesen bemutató információs összeállítás elkészítése volt. Ezt követte a kötvény hitelminősítő (Fitch Ratings) általi értékelése, majd 2021. szeptember 1-én megtörtént az aukció, melyen jelentős érdeklődés mellett a befektetők 55 Mrd Ft névértékű kötvényt jegyeztek le. Az aukciót követően kezdődött el a tőzsdei bevezetés technikai folyamata, melynek eredményeképpen az MVM Zrt. NKP kötvényei 2022. november 16-án bevezetésre kerültek a BÉT XBond piacára. A tranzakció sikerét mutatja, hogy a tőkepiac kiemelkedő teljesítményeit díjazó gáláján, a BÉT Legeken elnyerte a „Növekedési Kötvényprogram kibocsátói díjat”.
Az NKP kötvény bevezetési folyamata és az ebbe befektetett munka megfelelő alapot adott, hogy a Csoport néhány hónappal később 500 millió euró névértékű, 6 éves futamidejű nemzetközi kötvény bocsásson ki, mely papírok a dublini Euronext tőzsdére kerültek bevezetése. A tőzsdei felkészülés folyamatában fontos szerepet kapott a compliance funkció megerősítése. Az MVM Zrt. SzMSz módosítása során megjelentek azon új bizottságok is, amelyek a tőzsdei működés során is jelentős feladatokat látnak majd el, mint az Audit Bizottság. Szintén jelentős feladatot jelentett az IFRS beszámolási rendszerre történő áttérés, mely előfeltétele volt az Európai Gazdasági Térség szabályozott tőkepiacán történő megjelenésnek.
– Milyen adózási politikája van a vállalatnak, hogyan döntenek az adózást érintő számvitelpolitikai kérdésekben?
– Elsődleges célunk a felelősségteljes, jogkövető magatartás az adózás területén, de mindemellett törekszünk arra, hogy az adómegtakarítási lehetőségeket észszerűen kihasználjuk. Példaként említhető a csoportos társasági adóalanyiság, a K+F kedvezmények, a fejlesztési adókedvezmény. Vizsgáltuk a csoportos ÁFA-alanyiság bevezetésének lehetőségét is, de a jelenlegi szabályozási környezet egyelőre nem teszi lehetővé, hogy az MVM Csoportban kialakítható legyen csoportos ÁFA-alany.
– Mi a véleménye a csoportadózásról? Hogyan érinti ez az MVM-et?
– Mindenképpen támogatjuk a csoportadózás lehetőségének minél szélesebb körre való kiterjesztését, és örültünk, hogy a társasági adó tekintetében is bevezetésre került ez jogintézmény, mivel egyrészt az adómegtakarítás révén tovább tudtuk növelni versenyképességünket, másrészt az adminisztrációs terhek egy része ezáltal csökkent. Az MVM Csoport számára jelentős lépés lenne, ha az energiaellátók jövedelemadójában is lehetőség lenne a csoportos adózásra és az általános forgalmi adó vonatkozásában is úgy módosulnának a felelősségi szabályok, hogy az MVM Csoport is tudna csoportos ÁFA-alanyt alakítani.
– Mit gondol az elmúlt évek adópolitikai intézkedéseiről? Milyen előnyeit látja az IFRS-ek szerinti beszámoló készítésének?
– Az adópolitika abba az irányba halad, hogy a nemzetközi adózásban Magyarország számára versenyképes rendszert kínáljon, az adók száma és mértéke csökkenjen, és ezen túlmenően kevesebb adminisztrációs terhet jelentsen. Az adóhatóság egyre inkább partnerként jelenik meg az ellenőrzések során és egyértelműen érezhető a szándék abban, hogy az adózók munkáját segítsék.
Példaként felhozható, hogy csökkent az ÁFA-visszatérítés időtartama, csökkent a szociális hozzájárulási adó mértéke, megszűnt a szakképzési hozzájárulás, lehetővé vált a veszteség elhatárolása az energiaellátók jövedelemadójában, átmenetileg csökkentek a SZÉP kártya adóterhei.
Jelentős intézkedés volt a csoportos társasági adóalanyiság jogszabályi megalkotása is a korábban lehetővé tett csoportos ÁFA-alanyiságot követően.
Ezen túlmenően jelentős állami támogatások érhetők el a társaságok számára a kutatás-fejlesztés és a beruházások támogatására, ami a gazdaság fejlődése szempontjából komoly lehetőségeket rejt magában.
Az MVM Csoport számára már évek óta célként került megjelölésre az elérhető nemzetközi tőkepiacok ügyleteiben való részvétel, ezért régóta foglalkoztunk a belföldi és nemzetközi tőkepiacon való kötvénykibocsátás lehetőségével, melyet 2021. év során sikerült megvalósítani és kibocsátott kötvényeink megjelenetek mind a budapesti, mind a dublini tőzsdén, ezáltal pedig az MVM Zrt. IFRS beszámoló készítésre vált kötelezetté.
Az IFRS szerint készített beszámolók alapján nemzetközi szinten is összehasonlíthatóvá válnak a pénzügyi beszámolók a piaci szereplők számára, ami a befektetők, érdeklődők számára megkönnyíti az MVM Csoport gazdálkodásának megértését.
– Ön hogyan látja, mire lehet számítani a következő időszakban? Hogyan érdemes alkalmazkodni, mi lehet egy jó megküzdési stratégia?
– A 2020-ban kitört koronavírus járvány, az orosz-ukrán háború olyan események, amiket évtizedek óta nem kellett megtapasztalnunk, így ezek közép-hosszú távú hatásai is nagyon nehezen feltérképezhetők. Ezért véleményem szerint a rugalmasság növelése, a kockázatok tudatos felmérése és porlasztása, korlátozása mindenképpen egy jó stratégia az előttünk álló években.
– Milyen kihívásokkal nézett szembe, amikor elkezdte az MVM csoportnál a munkáját, és miket lát most megoldandó feladatként? Milyen időszak van Ön mögött, és milyen konkrét céljai vannak?
– Tizenkét évet töltöttem a hazai piacvezető földgáz nagykereskedő cégnél, amit 2013-ban az MVM megvett az E.ON Csoporttól, a társasággal együtt kerültem az MVM-be. Az MVM-ben nagyon felkészült és elkötelezett kollégákkal ismerkedtem meg, akikkel az elmúlt években sikeresen tudtuk végrehajtani a közösen kidolgozott és a tulajdonosunk által támogatott növekedési, modernizálási stratégiánkat. A következő időszakot egyszerre kell, hogy jellemezze a fenntarthatóság, a pénzügyi stabilitás biztosítása, illetve az energetikai rendszer hazai gazdaságot támogató fejlesztése, átalakítása. Ezek szakmailag rendkívül izgalmas feladatok.
NÉVJEGY
1982-ben született, házas, három gyermek apja.
2006-ban végzett a Budapesti Corvinus Egyetem Gazdálkodástudományi Karán, vállalati pénzügy főszakirányon.
2006 és 2014 között a Magyar Földgázkereskedő Zrt.-ben töltött be gazdasági területen szakértői, illetve középvezetői pozíciókat.
2014 és 2015 között a Magyar Földgázkereskedő Zrt. pénzügyi igazgatója.
2015 és 2018 között a Magyar Földgázkereskedő Zrt. (jelenlegi nevén MVM CEEnergy Zrt.) vezérigazgatója.
2018 és 2021 között az MVM Zrt. csoportszintű kontrolling igazgatója.
2021 szeptembertől az MVM Zrt. gazdasági vezérigazgató-helyettese.