Szakmaiság, felelősség, minőség. E mottó jegyében tanácskoztak a tizenöt szakmai kamarát képviselő Magyar Szakmai Kamarák Szövetségének tagjai november 28-án a Parlamentben.
A szövetség széles társadalmi réteg érdekeit megjelenítő ernyőszervezet, mintegy 300 ezer taggal. Tíz évvel ezelőtt azzal a céllal alakult, hogy növelje tagjai súlyát és elismertségét, javítsa az információcserét, segítse az érdekérvényesítést.
Mennyiben számít a kormányzat, az állam a hivatásrendi kamarákra? − vetette fel beköszöntőjében a kérdést a szakmai szervezet soros elnöke, Dr. Lukács János, aki egyúttal a Magyar Könyvvizsgálói Kamara elnöke. A magyarországi kamarák feladatai közül kiemelte: szakmai biztonságot nyújtanak a megbízóknak, tagjaiknak érdekképviseletet biztosítanak, az állam helyett pedig közfeladatokat látnak el.
Dr. Kövér László, a Magyar Országgyűlés elnöke emlékeztetett az Országgyűlés legfontosabb feladatára: különböző véleményeket, érdekeket kell összegeznie. Partneri viszonyra van szükség a kamarák és a kormányzat, valamint az Országgyűlés között – mondta. Szakmai felelősségvállalás nélkül nem jöhet létre hitelesség. Dr. Gáts Andrea, a Magyar Szakmai Kamarák Szövetségének főtitkára történeti áttekintést adott a szakmai szervezetek működéséről, valamint összefoglalta a szövetség első tíz évét. A közös fellépést emelte ki, példaként említve a kamarai tagok dupla, esetenként tripla regisztrációját.
A független Magyar Ügyvédi Kamara önállósága az elmúlt 130 évben nem kérdőjeleződött meg – hangsúlyozta dr. Bánáti János, a szervezet elnöke. A függetlenség alapozza meg a fegyelmi jogkört – tette hozzá. Emlékeztetett rá, hogy a kamara etikai normái alapján folytatják a fegyelmi eljárásokat. Elmondta: 12 ezer ügyvéd évente 400−500 ezer ügyet lát el, ehhez évi 1800 panasz érkezik, melyből 400-nál rendelnek el fegyelmi eljárást, a felénél állapítanak meg pénzbírságot, 40 esetben pedig kizárás a fegyelmi büntetés.
Dr. Horváth Zoltán, a Gazdasági Versenyhivatal elnökhelyettese a szakmai kamarák külső és belső szabályozásának versenyjogi kérdéseivel foglalkozott. A hivatal továbbra sem támogatja a kamarák által szorgalmazott ajánlott minimálár meghatározását, az ugyanis nem jelentene megoldást a piaci problémákra – tette hozzá.
A kettős kamarai regisztrációval foglalkozott dr. Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke. Mint fogalmazott: elfogadjuk a kötelező iparkamarai regisztrációt, de nem értjük, miért kell évente fizetni érte, holott csak egyetlen alkalommal történt meg.
A legfiatalabb, ám legtöbb tagot számláló Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke, dr. Balogh Zoltán a kamarák feletti törvényességi felügyeletről beszélt.
Dr. Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára szerint a kamarák működése történelmileg indokolt. A szakmai kamarák fő feladatának tekinti, hogy a saját szakmájuk színvonala fölött őrködjenek.
Német Ferenc, a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara elnöke az oktatás, továbbképzés jelentőségét hangsúlyozta, kiemelve, hogy minden kamara rendelkezik saját képzési rendszerrel.
Dr. Lovász Zoltán, a Magyar Igazságügyi Szakértői Kamara elnöke szerint reformra szorul a szakértői szabályozás.