Költségre, ráfordításra kapott támogatások elszámolása

/ szakma 2015. decemberi lapszám

A számviteli törvény a költségre, ráfordításra kapott támogatások elszámolása tekintetében kétféle el­számolást tartalmaz. Bizonyos támogatások a pénzügyi rendezéshez kötötten, más támogatások már az igényléskor elszámolhatóak egyéb bevételként.

Pénzügyi rendezéshez kötött támogatások

A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (a továbbiakban: számviteli törvény) 77. §-a (2) bekezdése d) pontjának az előírá­sa szerint az egyéb bevételek között kell elszámolni a költségek (a ráfordítások) el­lentételezésére – visszafizetési kötelezett­ség nélkül – belföldi vagy külföldi gazdál­kodótól, illetve természetes személytől, valamint államközi szerződés vagy egyéb szerződés alapján külföldi szervezettől ka­pott támogatás, juttatás összegét, amen­nyiben az a tárgyévhez vagy a tárgyévet megelőző üzleti év(ek)hez kapcsolódik és azt a mérlegkészítés időpontjáig pénz­ügyileg rendezték. [Az egyéb bevételkénti elszámolásának azonban nem feltétele a mérlegkészítés időpontjáig történő pénz­ügyi rendezés, ha számviteli törvény, illet­ve más jogszabály eltérően rendelkezik, pl. beszámítás lehetősége.]

A számviteli törvény hivatkozott előírá­sából következően ezeket a támogatásokat csak pénzügyi rendezéshez kötötten lehet egyéb bevételként elszámolni (vagyis, ha azok mérlegkészítés időpontjáig befolytak).

A pénzügyi rendezéshez kötött támoga­tások a gyakorlatban jellemzően a külön­böző hazai és európai uniós pályázatok keretében elnyert támogatások. A pályá­zatos támogatások általában utófinanszí­rozásúak, azaz a pályázatban vállalt köte­lezettségek teljesítését követően fizetik ki a támogatást. A pályázatos támogatások azonban „előfinanszírozásúak” is lehet­nek, de akkor a pénzt a szerződés alap­ján előlegként folyósítják. A kapott előleget nem lehet egyéb bevételként elszámolni, azt kötelezettségként kell a könyvekben kimutatni, mindaddig, míg a vállalkozás el nem számol az előleggel. Ha a vállalkozás a mérlegkészítés időpontjáig elszámol az előleggel, akkor az előlegtartozás megszű­nik, az elszámolt összeg erejéig a kapott támogatást elszámolhatja egyéb bevétel­ként (a támogatás ekkor válik véglegessé, ami be is folyt). Fontos azonban felhívni a figyelmet arra, ha több évig tart egy tá­mogatott projekt és a projekt megkezdése előtt előleget folyósítanak, de az előleggel csak a projekt végén számolnak el, akkor a projekt végén lehet csak az előlegként ka­pott összeget egyéb bevételként elszámolni akkor is, ha az évek során a költségek-ráfor­dítások felmerülnek. Ugyanakkor többéves projekt alatt részelszámolások a támogatási szerződés alapján lehetnek: a részelszámo­lással részteljesítés valósul meg, így a rész­elszámolások alapján kifizetett összegeket egyéb bevételként el kell számolni (a mér­legkészítés időpontját figyelembe véve).

Nem lehet a támogatást egyéb bevétel­ként kimutatni akkor sem, ha azt a hitelin­tézet előre megfinanszírozza. A hitelinté­zet által előre megfinanszírozott összeget hiteltartozásként kell mindaddig kimutat­ni, míg azt a vállalkozás a megkapott tá­mogatás összegéből vissza nem fizeti.

Ha a vállalkozás a pályázatban vállalt kötelezettségeit teljesíti, akkor a kötele­zettség teljesítésekor a költségek-ráfor­dítások is felmerülnek. Ha a tárgyévben a költségek-ráfordítások felmerülnek, de mérlegkészítés időpontjáig a támogatás nem folyik be, akkor a költségeket-ráfor­dításokat nem lehet időbelileg elhatárolni, csak azért, mert a támogatás mérlegkészí­tés időpontjáig nem folyt be (a számviteli törvény időbeli elhatárolásokra ilyen jog­címen előírást nem tartalmaz). A tárgyév­ben felmerült költségeket-ráfordításokat készletre venni sem lehet, mert a támoga­tást folyósító a támogatási szerződés ér­telmében nem megrendelő, nem kér/nem vár termékértékesítést, illetve szolgáltatás­nyújtást. Ha a támogatást folyósító meg­rendelő lenne, akkor az elvégzett teljesít­ményt készletre kellene venni, a szerződés szerinti teljesítéskor pedig számlázni, és a számlázott ellenértéket árbevételként kel­lene elszámolni. Ez esetben viszont már nem beszélhetnénk támogatásról.

Számlaösszefüggések:

támogatási előleg elszámolása, pénzügyi teljesítéskor

T 38. Pénzeszközök

K 479. Különféle egyéb rövid lejá­ratú kötelezettségek

támogatás előleggel való elszámolás ese­tén a támogatás elszámolása

T 36. Egyéb követelések

K 96. Egyéb bevételek

[Kapcsolódó tétel: előleg beszámítása

T 479. Különféle egyéb rövid lejáratú kötelezettségek

K 36. Egyéb követelések]

hitelintézet által előre megfinanszírozott támogatás elszámolása, pénzügyi rende­zéskor

T 38. Pénzeszközök

K 452. Rövid lejáratú hitelek

hitel visszafizetése a támogatásból

T 36. Egyéb követelések

K 96. Egyéb bevételek

[Kapcsolódó tétel: támogatásból adódó követelés beszámítása a hiteltartozásba

T 452. Rövid lejáratú hitelek

K 36. Egyéb követelések]

tárgyévben befolyt támogatás elszámolá­sa, pénzügyi rendezéskor

T 38. Pénzeszközök

K 96. Egyéb bevételek

a mérlegfordulónapot követően, a mérleg­készítés időpontjáig befolyt támogatás el­számolása, ha az megelőző üzleti év(ek) hez kapcsolódik

T 39. Aktív időbeli elhatárolások

K 96. Egyéb bevételek

Igénylés alapján elszámolt támogatások

A számviteli törvény 77. §-a (3) bekez­dés d) pontjának az előírása szerint az egyéb bevételek között kell kimutatni a költségek (a ráfordítások) ellentételezésére – visszafizetési kötelezettség nélkül – az adóhatóságtól, jogszabály által meghatá­rozott szervezettől megkapott, illetve az üzleti évhez kapcsolódóan a mérlegkészí­tés időpontjáig – a vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően – igényelt (járó) támogatás, juttatás összegét.

Ezen a jogcímen a jogszabályi előírások alapján igényelt támogatásokat kell elszá­molni, ha azokat a mérlegkészítés időpont­jáig adott üzleti évhez, vagy azt megelőző üzleti évekhez kapcsolódóan igényelték.

A jogszabály alapján igényelt támoga­tások elszámolásánál abból kell kiindul­ni, hogy a vállalkozás az adott jogsza­bály előírásai alapján jár el a támogatás igénylésekor. Ha később, mérlegkészítés időpontja után kiderül, hogy a vállalkozás nem a jogszabály szerint járt el és többet/ kevesebbet igényelt, mint az előírások szerint járt volna, akkor azt már az (ön) ellenőrzés szabályai szerint kell elszámol­ni (azaz lezárt üzleti évekre vonatkozóan kell a támogatáskülönbséget elszámolni).

Amennyiben az igényelt támogatás va­lamilyen maximumkerethez kötött – ilye­nek lehetnek jellemzően az uniós támoga­tások –, a jogszabály az összes támogatott által igénybe vehető maximumkeretet tar­talmazza. Az igénylők számától és igé­nyétől függően a jogszabály „leosztási szabályt” tartalmazhat, ekkor az illetékes szervezet határozatának kell a mérlegké­szítés időpontjáig rendelkezésre állnia ah­hoz, hogy a támogatás egyéb bevételként elszámolásra kerülhessen.

A jogszabály alapján igényelt támoga­tásoknál gyakran előfordul, hogy a költ­ség-ráfordítás később merül fel. Ebben az esetben a számviteli törvény 44. §-a (2) bekezdésének előírása alapján az üzleti évben költséggel, ráfordítással nem ellen­tételezett bevétel összegét időbelileg el kell határolni. Az elhatárolást a költségek, ráfordítások tényleges felmerülésekor, il­letve a támogatási szerződésben, megál­lapodásban foglaltak teljesülésekor kell megszüntetni.

Mind az előbb említett két támogatási formánál előfordulhat, hogy a támogatást fejlesztésre, illetve költség-ráfordításra is kapják/igénylik. Ha vegyes finanszírozá­sú a támogatás, akkor külön-külön kell a számviteli elszámolás szempontjából elbí­rálni, hogy melyik része a fejlesztésre ka­pott és melyik része a költségre-ráfordítás­ra kapott támogatás. A számviteli törvény előírása alapján a fejlesztési támogatáso­kat csak és kizárólag befolyáskor lehet el­számolni, így a számviteli elszámolást nem befolyásolja, hogy azokat a vállal­kozások pályázatos támogatás keretében kapják, vagy jogszabály alapján igénylik.

Számlaösszefüggések:

támogatási előleg elszámolása, pénzügyi teljesítéskor

T 38. Pénzeszközök

K 479. Különféle egyéb rövid lejáratú kötelezettségek

támogatás előleggel való elszámolás ese­tén a támogatás elszámolása az igény­lés időpontjában (ha mérlegkészítés idő­pontjáig igénylik, akkor zárlat keretében az adott üzleti évre elszámolandó)

T 362. Költségvetési kiutalási igények

K 96. Egyéb bevételek

[Kapcsolódó tétel: előleg beszámítása az igénylés időpontjában

T 479. Különféle egyéb rövid lejáratú kötelezettségek

K 363. Költségvetési kiutalási igények teljesítése]

a tárgyévben a tárgyévre járó, igényelt tá­mogatások elszámolása a bevallás/igény­lés alapján

T 362. Költségvetési kiutalási igények

K 96. Egyéb bevételek

a tárgyévre járó, a mérleg fordulónapja és mérlegkészítés időpontja között igényelt támogatások elszámolása

T 362. Költségvetési kiutalási igények

K 96. Egyéb bevételek

tárgyévben költséggel, ráfordítással nem ellentételezett támogatás időbeli elhatá­rolása az évzárlat keretében

T 96. Egyéb bevételek

K 48. Passzív időbeli elhatárolások

a költség-ráfordítás felmerülésekor az ará­nyos támogatás feloldásának elszámolása

T 48. Passzív időbeli elhatárolások

K 96. Egyéb bevételek