Húsz éve alakult meg a Magyar Számviteli Szakemberek Egyesülete. Létrehozásától dr. Nagy Gábor az elnöke, aki mintegy ötven éve kötelezte el magát a számvitellel. A tíz éve adott interjúban a kezdetekről és az akkor aktuális témákról beszélgettünk (SZAKma, 2005/7-8, 334. oldal), ezúttal a taglétszám, az olcsó könyvelés, a könyvelő is „szólhatott volna” és az utánpótlás kérdéseit feszegettük.
Tíz éve a legnagyobb kihívás az akkor 3300-as taglétszám bővítése volt. Mennyiben sikerült megvalósítani ezt a célt?
Az egyesületet azért hoztuk létre, hogy a számviteli szakemberek minél szélesebb körét összefogja, szakmai segítséget nyújtson részükre, szakmai érdekeiket képviselje, épp ezért fontos a létszám nagyságának alakulása. Sajnálatos módon 2007-től a taglétszám folyamatosan csökkent, elsősorban a pártoló tagok − több mint 300-an − hagyták el az egyesületet. Van olyan helyi szervezet, ahol a létszám nem változott, van, ahol több mint a kétszeresére nőtt, de van olyan is, ahol a harmadára csökkent, amiből az következik, hogy a helyi szervezetek közvetlen környezete is hatással volt a létszámalakulásra. A tagok megtartása érdekében bővítettük a nem kötelező szakmai továbbképzés témáit, 2008-tól működtetjük honlapunkat, a tagok által feltett kérdésekre írásban válaszolunk, amiről a többi tagot a honlapon keresztül tájékoztatjuk, részletes összeállítást készítünk tagjaink részére a törvényi változásokról, rendszeresen felülvizsgált mintaszabályzatokat biztosítunk számukra.
Mennyiben változott az a tétel, hogy „az könyvel, aki olcsóbban vállalja”? Nem nagyon hallani tömeges bírósági ügyekről, amikor az ügyvezetés a könyvelő által okozott károkért perelt volna.
Sajnos számos esetben továbbra is igaz, hogy „az könyvel, aki olcsóbban vállalja”. Ez sérti a szakszerűen, a jogszabályokat ismerő, becsületes munkát végző könyvelők önérzetét, anyagi érdekeit, mert ezek a „könyvelők” kiszorítják őket a könyvviteli szolgáltatás piacáról. Tagjaink ezt szóvá is teszik, és kérik az egyesületet, hogy lépjen fel a szerényebb díjazásért könyvelőkkel szemben. Az egyesület azonban − jogszabályi felhatalmazás hiányában − valójában semmit sem tud tenni. A „szerényebb díjazású könyvelőket” nemcsak azért kedvelik a megbízók, mert olcsóbbak, de azért is, mert hajlandók a megbízó azon igényeit is kielégíteni (éppen szakmai hiányosságaik miatt!), hogy a vállalkozónak ne kelljen (vagy csak minimális) adót fizetnie. Ha az adóellenőrzés mégis talál hibát és emiatt a vállalkozó bírságot fizet, inkább „lenyelik” annak összegét, alapvetően presztízsokokból nem tesznek feljelentést, nem pereskednek. A pereskedéshez gyakran hiányzik a megbízó és a könyvelő közötti szerződés is. Természetesen az egyesület tagjai megbízójukkal − mind a két fél érdekeit figyelembe vevő − szerződést kötnek; ha hibáznak, akkor kártérítést fizetnek. Ezen károk kivédésére az egyesület tagjai számára a kedvezményes felelősségbiztosítás lehetőségét kínálta fel 2007-től. Az egyesületen belül kialakult az a vélemény, hogy az állami szabályozásnak kellene úgy változnia, hogy a könyvviteli szolgáltatás végzésétől ne csak az legyen eltiltva, aki nem szerzi meg a 16 kreditpontot, illetve az, akit a bíróság jogerősen ezen foglalkozásától eltiltott, de az se végezhesse ezt a munkát, akinek erre vonatkozóan nincs képesítése, megfelelő gyakorlata. Ez ugyan jogilag a megbízó felelőssége, de őt a regisztrációs szám nem érdekli, a kiegészítő mellékletben közzétett könyvelői adatokat pedig senki sem ellenőrzi.
A legutóbbi botrányok kapcsán gyakran emlegették a könyvvizsgálókat, de arról nem esett szó, hogy − lévén közelebb a tűzhöz − a könyvelő is „szólhatott volna”.
A kérdés az, hogy kinek? A könyvviteli szolgáltatást végzők tevékenységüket munkaviszonyban, illetve megbízásos jogviszonyban látják el. A könyvelő tehát munkaadója, illetve megbízója felé tartozik felelősséggel. A részletek ismerete nélkül nem tudjuk, hogy ennek eleget tett-e vagy sem. Ha eleget tett, mert számviteli szabálytalansággal találkozott, nem tudjuk, hogy milyen választ kapott és a válasznak milyen következményei voltak. A könyvelő felelősségét a konkrét esemény, továbbá a munkaszerződés, illetve a megbízási szerződés ismeretében lehet felvetni. Indokolt lenne megfogalmazni az egyesület jövőbeni feladatait mind a létszám megtartása, mind a számviteli szakemberek érdekeinek (nemcsak szakmai, de klasszikus értelemben vett érdekképviseletének) képviselete vonatkozásában. Az egyesület II. Számviteli Konferenciáján − amelynek címe: Fókuszban a könyvelő − elhangzó előadások, pódiumbeszélgetések során ezen feladatok nyilvánvalóan megfogalmazódnak.
A szakmában megszerzett sok évtized tapasztalata alapján hogyan látja a könyvelői munka utánpótlását?
Nehéz a kérdésre röviden válaszolni. Meggyőződésem: a számviteli beszámoló csak akkor tud megbízható és valós összképet adni a gazdálkodó szervezetek vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetéről, ha azt jól felkészült szakember készíti el. Ennek ténye és szükségessége a számviteli törvény 1991. évi elfogadásakor mind a jogalkotó, mind az üzleti partner részéről elismert volt. A számviteli szakemberek több tízezren lelkesen vettek részt a 10 napos továbbképzésen, bízva a szabályozás tartósságában, a számviteli beszámolóval kapcsolatos elvárásoknak a számviteli munka elismertségének növelésére gyakorolt hatásában. Az elvárások − sajnálatos módon – nem vagy nem teljes körűen valósultak meg. A törvényi szabályozás tartós maradt, de egyre gyakrabban változott, a ’90-es évek elején lelkes könyvelői gárdába tartozók többsége túl van a nyugdíjkorhatáron. A rendszerváltást követően a vállalkozások száma jelentősen megnőtt, ami igényt támasztott a könyvelők foglalkoztatására. Az új vállalkozások tulajdonosait, vezető tisztségviselőit viszont a megbízható és valós összkép, a számvitel által előállított, előállítható információk már nem érdekelték. Előtérbe kerültek a szerényebb díjazás ellenében könyvelést vállalók. A beszámolóval szembeni elvárások csökkenése egyértelműen a könyvelői munka leértékelődéséhez vezetett.
A könyvelői munka megfelelő utánpótlása érdekében közhitelessé kell tenni, hogy a könyvelői munka mind a megbízó szervezet, mind az állam szempontjából nélkülözhetetlen, a könyvelői munkát jól felkészült szakemberek végzik, és természetesen a könyvelői munkát anyagilag is el kell ismerni, megfelelően kell díjazni. Mivel a jogi személyek száma a jövőben sem fog csökkenni, szükséges a könyvelői utánpótlás személyi feltételeiről is gondoskodni. Sajnos, a szakmai képzés rendszere a ’90-es évektől érdemileg változott, kedvezőtlen irányba. A képzés során kikerülő könyvelők száma alapján a mennyiséggel nem lehet probléma. Annál inkább a minőséggel, a számviteli szakmához való kötődéssel. A 30-40 évvel ezelőtt végzettek életcéljuknak tekintették a számviteli-pénzügyi pályát, és szívvel-lélekkel végezték az ehhez kapcsolódó feladatokat. A közelmúltban végzetteknél nem ez a tapasztalat. Csinálják, mert valamiből élni kell, de csak annyit, amennyit feltétlenül kell. (Tisztelet a kivételeknek!) Ebben a körben kell elsősorban vonzóbbá tenni a szakmai munka elismertségét, megbecsülését. A képző intézmények felkészítőképessége sem azonos, alkalmazkodni kell a jogszabályi környezet, a számviteli szabályozás változásához is. Így továbbra is szükség van a könyvviteli szolgáltatást végzők rendszeres továbbképzésére. Fontos szerepe kell hogy legyen a szakmai továbbképzésben − aminek szélesebb körűnek kell lennie, mint a kreditpontos továbbképzés − a minősített szakmai szervezeteknek. Államilag meghatározott etikai követelmények, elvárások segítsék elő a könyvelői munka minőségének, elismertségének a javulását.
Mi a véleménye az IFRS-ek hazai bevezetéséről?
Úgy vélem, lesz annyi szakszerűen könyvelő és nyilvánvalóan nem szerény díjazású szakember, aki az IFRS-ek rejtelmeit is megismerve, el tudja látni a könyvviteli szolgáltatáshoz kapcsolódó feladatokat.
Ha újra kezdhetné, mit csinálna másképp és miképp?
Nem szoktam megtagadni önmagam. Ha újra lehetne kezdeni, akkor sem csinálnám másként. A számviteli szakmával több mint 50 éve foglalkozom. Úgy vélem, hogy a könyvelői munka állami elismertsége érdekében aktív koromban többet kellett volna tennem.
Dr. Nagy Gábor
elnök, Magyar Számviteli Szakemberek Egyesülete
VÉGZETTSÉG
1965 közgazdaságtudományi egyetem
1972 okleveles könyvvizsgáló
1981 szakközgazdász, építőipari árképzésből kisdoktori
MUNKAHELYEK
1956−1963 forgalmi szolgálat különböző beosztásokban
1963−1970 Fővárosi Házkezelési Igazgatóság, revizor, főkönyvelő, a felügyeleti szervnél számviteli, pénzügyi osztályvezető
1970−1974 Fővárosi Építőipari Vállalat, számviteli, pénzügyi osztályvezető
1974−2000 Pénzügyminisztérium, oktatási felelős, a számviteli
főosztályon főelőadó, osztályvezető, főosztályvezető-helyettes
1990– főosztályvezető, többek között irányította a számviteli törvényt előkészítő munkát
2000−2010 nyugdíjasként is a Pénzügyminisztérium dolgozója
KÖZÉLET
1990−2002 főszerkesztő, Számvitel-Adó-Könyvvizsgálat (illetve jogelődje)
2001– főszerkesztő, Számviteli Levelek
1995– elnök, Magyar Számviteli Szakemberek Egyesülete
Számos számviteli cikk és könyv szerzője