Alábbi cikkünkben olyan, Európai Unión kívüli államok listáit gyűjtöttük össze, melyek bizonyos szempontból megfelelnek az Európai Unió számviteli előírásainak.
A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (a továbbiakban: számviteli törvény) 154/A. §-a alapján bizonyos külföldi székhelyű vállalkozások magyarországi fióktelepei mentesülnek a fióktelep éves beszámolójának, egyszerűsített éves beszámolójának letétbe helyezési, közzétételi és könyvvizsgálati kötelezettsége alól. Az előbbi kötelezettségek alól mentesülő fióktelepnek azonban ebben az esetben gondoskodnia kell a külföldi székhelyű vállalkozás által összeállított éves beszámoló, illetve összevont (konszolidált) éves beszámoló magyar nyelven történő közzétételéről és letétbe helyezéséről.
A számviteli törvény 154/A. § (1) bekezdése elsőként azon külföldi székhelyű vállalkozás magyarországi fióktelepét mentesíti a hivatkozott kötelezettségek alól, amely vállalkozás székhelye az Európai Unióban található. Emellett a számviteli törvény 154/A. § (2) bekezdése bizonyos feltételek fennállása esetén a nem európai uniós székhellyel rendelkező vállalkozások magyarországi fióktelepei esetében is lehetőséget ad a mentesítésre. Ez a feltétel pedig az, hogy az adott állam jogszabályai által előírt beszámolókészítési, könyvvizsgálati, letétbe helyezési és közzétételi kötelezettségek összhangban legyenek az Európai Unió vonatkozó előírásaival.
Az Európai Unió és így Magyarország előírásaival az Izlandi Köztársaság, a Liechtensteini Nagyhercegség és a Norvég Királyság jogszabályai vannak összhangban, ezért az izlandi, liechtensteini és norvég székhelyű vállalkozások magyarországi fióktelepei mentesülnek az éves beszámolójuk, egyszerűsített éves beszámolójuk letétbe helyezési, közzétételi és könyvvizsgálati kötelezettsége alól.
A Nemzetgazdasági Minisztérium hivatalos közleménye ezen országok listájáról a következő linken érhető el: http://www.kormany.hu/hu/nemzet- gazdasagi-miniszterium/ado-es-penzugyekert-felelos-allamtitkarsag/hirek/ a-nemzetgazdasagi-miniszter-kozlemenye-a-szamvitelrol-szolo-2000-evi-c-torveny-154-a-a-2-bekezdesenek-megfelelo-allamok-listajarol.
A nemzetközi számviteli standardok (IFRS) alkalmazásáról szóló 1606/2002/ EK európai parlamenti és tanácsi rendelet 2005. január 1-jétől a szabályozott tőzsdére bevezetett európai cégek számára előírja az IFRS-ek alkalmazását a konszolidált pénzügyi kimutatásokban. Mentesülhetnek azonban az IFRS-ek alkalmazása alól azon harmadik országbeli kibocsátók, amelyek általánosan elfogadott számviteli elvei az IFRS-ekkel egyenértékű standardnak minősülnek.
Az egyenértékűség fogalmát és a harmadik országbeli általánosan elfogadott számviteli elvek egyenértékűségének megállapítására szolgáló eljárást a 1569/2007/EK bizottsági rendelet határozza meg.
Jelenleg az Amerikai Egyesült Államokban, Japánban, Kanadában, Kínában, Dél-Koreában és Indiában általánosan elfogadott számviteli elvek minősülnek az IFRS-ekkel egyenértékű standardoknak. (India esetében az egyenértékűség 2014. december 31-ig terjedő átmeneti időszakra került meghatározásra.)
A számviteli törvény 116. § (2) bekezdése értelmében – bizonyos feltételek teljesülése esetén – nem kötelező összevont (konszolidált) éves beszámolót és összevont (konszolidált) üzleti jelentést készítenie az Európai Gazdasági Térségben székhellyel rendelkező anyavállalatnak, valamint a harmadik országbeli székhellyel rendelkező anyavállalatnak, feltéve, hogy
• konszolidált beszámolóját és konszolidált üzleti jelentését az IFRS-ekkel egyenértékű módon készíti el, és
• a fölérendelt anyavállalat konszolidált beszámolójában a mentesíthető anyavállalat és annak leányvállalatai beszámolóját is konszolidálják, és a mentesíthető anyavállalatra nem alkalmazzák a számviteli törvény 119. §-ának előírásait.
Tehát az Amerikai Egyesült Államokban, Japánban, Kanadában, Kínában, Dél- Koreában és Indiában székhellyel rendelkező anyavállalatok mint az IFRS-ekkel egyenértékű standardokat alkalmazó országokban székhellyel rendelkező anyavállalatok – az egyéb feltételek teljesítése esetén – mentesülhetnek a hivatkozott kötelezettségek alól.