Európai uniós egyenértékűségekből adódó számviteli kötelezettségek alóli mentességek

/ SZAKma 2013. áprilisi lapszám

Alábbi cikkünkben olyan, Európai Unión kívüli államok listáit gyűjtöttük össze, melyek bizonyos szempontból megfelelnek az Európai Unió számviteli előírásainak.

A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (a továb­biakban: számviteli tör­vény) 154/A. §-a alapján bizonyos külföldi szék­helyű vállalkozások magyarországi fi­óktelepei mentesülnek a fióktelep éves beszámolójának, egyszerűsített éves be­számolójának letétbe helyezési, közzété­teli és könyvvizsgálati kötelezettsége alól. Az előbbi kötelezettségek alól mentesülő fióktelepnek azonban ebben az esetben gondoskodnia kell a külföldi székhelyű vállalkozás által összeállított éves beszá­moló, illetve összevont (konszolidált) éves beszámoló magyar nyelven történő köz­zétételéről és letétbe helyezéséről.

A számviteli törvény 154/A. § (1) bekez­dése elsőként azon külföldi székhelyű vál­lalkozás magyarországi fióktelepét men­tesíti a hivatkozott kötelezettségek alól, amely vállalkozás székhelye az Európai Unióban található. Emellett a számviteli törvény 154/A. § (2) bekezdése bizonyos feltételek fennállása esetén a nem euró­pai uniós székhellyel rendelkező vállalko­zások magyarországi fióktelepei esetében is lehetőséget ad a mentesítésre. Ez a fel­tétel pedig az, hogy az adott állam jog­szabályai által előírt beszámolókészítési, könyvvizsgálati, letétbe helyezési és köz­zétételi kötelezettségek összhangban le­gyenek az Európai Unió vonatkozó elő­írásaival.

Az Európai Unió és így Magyarország előírásaival az Izlandi Köztársaság, a Liechtensteini Nagyhercegség és a Nor­vég Királyság jogszabályai vannak össz­hangban, ezért az izlandi, liechtensteini és norvég székhelyű vállalkozások ma­gyarországi fióktelepei mentesülnek az éves beszámolójuk, egyszerűsített éves beszámolójuk letétbe helyezési, közzété­teli és könyvvizsgálati kötelezettsége alól.

A Nemzetgazdasági Minisztérium hi­vatalos közleménye ezen országok lis­tájáról a következő linken érhető el: http://www.kormany.hu/hu/nemzet- gazdasagi-miniszterium/ado-es-penzugyekert-felelos-allamtitkarsag/hirek/ a-nemzetgazdasagi-miniszter-kozlemenye-a-szamvitelrol-szolo-2000-evi-c-torveny-154-a-a-2-bekezdesenek-megfelelo-allamok-listajarol.

A nemzetközi számviteli standardok (IFRS) alkalmazásáról szóló 1606/2002/ EK európai parlamenti és tanácsi rende­let 2005. január 1-jétől a szabályozott tőzsdére bevezetett európai cégek szá­mára előírja az IFRS-ek alkalmazását a konszolidált pénzügyi kimutatásokban. Mentesülhetnek azonban az IFRS-ek al­kalmazása alól azon harmadik országbeli kibocsátók, amelyek általánosan elfoga­dott számviteli elvei az IFRS-ekkel egyen­értékű standardnak minősülnek.

Az egyenértékűség fogalmát és a har­madik országbeli általánosan elfoga­dott számviteli elvek egyenértékűségé­nek megállapítására szolgáló eljárást a 1569/2007/EK bizottsági rendelet hatá­rozza meg.

Jelenleg az Amerikai Egyesült Államok­ban, Japánban, Kanadában, Kínában, Dél-Koreában és Indiában általánosan el­fogadott számviteli elvek minősülnek az IFRS-ekkel egyenértékű standardoknak. (India esetében az egyenértékűség 2014. december 31-ig terjedő átmeneti időszak­ra került meghatározásra.)

A számviteli törvény 116. § (2) bekez­dése értelmében – bizonyos feltételek teljesülése esetén – nem kötelező össze­vont (konszolidált) éves beszámolót és ös­szevont (konszolidált) üzleti jelentést ké­szítenie az Európai Gazdasági Térségben székhellyel rendelkező anyavállalatnak, va­lamint a harmadik országbeli székhellyel rendelkező anyavállalatnak, feltéve, hogy

• konszolidált beszámolóját és konszo­lidált üzleti jelentését az IFRS-ekkel egyenértékű módon készíti el, és

• a fölérendelt anyavállalat konszoli­dált beszámolójában a mentesíthető anyavállalat és annak leányvállalatai beszámolóját is konszolidálják, és a mentesíthető anyavállalatra nem al­kalmazzák a számviteli törvény 119. §-ának előírásait.

Tehát az Amerikai Egyesült Államok­ban, Japánban, Kanadában, Kínában, Dél- Koreában és Indiában székhellyel rendel­kező anyavállalatok mint az IFRS-ekkel egyenértékű standardokat alkalmazó or­szágokban székhellyel rendelkező anya­vállalatok – az egyéb feltételek teljesítése esetén – mentesülhetnek a hivatkozott kö­telezettségek alól.