Számos területen sikerült előrelépnie a Magyar Könyvvizsgálói Kamarának – vélekedik a szervezet most távozó elnöke. A szakember szerint ugyanakkor az egyre kifinomultabb csalások miatt a könyvvizsgálók csak saját maximalizmusukkal tudnak védekezni. A szakmai tudás nem lehet akadály: a magyar könyvvizsgálók megállják a helyüket bármely európai összevetésben.
December amúgy is a számvetés ideje, ám ön most ennél hosszabb időtávra, a kamarai elnökségre is visszatekinthet. Milyen érzésekkel adta át a stafétát?
Meglehetősen vegyes érzésekkel, amelyben a kollégáim, elnöktársaim és a tagság iránt a segítségükért, őszinteségükért és a szakmai igényességükért érzett hála, köszönet és tisztelet érzése keveredik a felszabadult megkönnyebbüléssel és a szakma jövője iránti aggódással.
Elődöm – dr. Sugár Dezső – jó példát mutatott számomra lelkesedésével, áldozatkészségével, nyitottságával, a kamarai infrastruktúra megalapozásával és a szakmaiság hangsúlyozásával. Bár most is változik az elnök személye és az elnökség összetétele, de a fő célok és feladatok ugyanazok maradnak, mint 1997-ben, a kamara megalakulásakor. Sok erőt, kitartást és alázatot kívánok utódomnak az értékmegőrző munkájához.
Véleménye szerint miben lépett előre a kamara?
Érdekes már maga az a nézőpont is, amikor egy hivatalából leköszönő vezető értékeli saját tevékenységét, számot ad az elvégzett munkájáról, amire egyébként emelt fővel tekintek vissza, mivel úgy érzem, hogy minden tőlem telhetőt megtettem a szakmáért és a kamarai tagokért. Szakmai síkon számos eredményt értünk el.
Lefordítottuk, honosítottuk és naprakészen követtük a nemzetközi könyvvizsgálati standardokat, valamint kiegészítettük a specialitásokat tartalmazó magyar nemzeti könyvvizsgálati standarddal.
Megőriztük a könyvvizsgálók adószakértői jogosítványát.
Többször megvédtük a könyvvizsgáló titoktartási kötelezettségét a nyomozó hatósággal és az ügyészséggel szemben.
Minőségellenőröknek szervezett felkészítő konferenciákkal növeltük a minőségellenőrzés szakmai színvonalát és annak elfogadottságát a tagság részéről.
Ingyenes és gyors konzultációs lehetőséget biztosítunk kamarai tagjainknak.
Bővítettük az e-learninggel megszerezhető továbbképzési kreditek számát.
Folyamatosan aktualizáltuk, megújítottuk és korszerűsítettük az okleveles könyvvizsgálói képzés tananyagait.
Bevezettünk egy új tematikájú számítógépes gyakorlati vizsgát.
Új tantárgyakat vezettünk be (adózás, nemzetközi számvitel), enyhítettük a bemeneti követelményeket, kibővült a felmentések köre, a mentori rendszer időtartama háromról két évre szűkült, így főállás nélküli elvégezhető.
Konzultációs lehetőség nyílt a kompetenciavizsgára, szakdolgozatra készülőknek.
Kidolgoztuk a vizsgával is megszerezhető minősítés követelményrendszerét.
A könyvelői programok fejlesztői részére kitalált „Könyvvizsgálóbarát szoftver” címmel ráirányítottuk a figyelmet és általánossá tettük a könyvvizsgálók körében az egységes adatexport alkalmazását.
Bár a Ket. kamaránkat is érintő előírásai miatt jelentősen nőttek az ügyintézés adminisztrációs terhei, sikerült mindig határidőben meghozni a határozatainkat.
Bevezettük az elektronikus számlázást, és általánossá vált az ügyfélkapun keresztüli adatszolgáltatás.
Növeltük a kamara szolgáltató jellegét, javult az információközvetítés hatékonysága. A minőségi munkavégzést, a könyvvizsgálók felkészülését kézikönyvekkel, módszertani útmutatókkal és programokkal segítettük.
Átformáltuk, korszerűsítettük a kamarai honlapot: az aktuális kamarai hírek, események, közlemények, naprakész információk, vitafórum, állásfoglalások és konzultációk mellett pályázati és képzési lehetőségekről olvashatnak. Megtalálható itt valamennyi szabályzatunk és a könyvvizsgálói munkához nélkülözhetetlen dokumentumok.
Felülvizsgáltuk meglévő megállapodásainkat, azok megvalósulását, eredményeit, és új alapokra helyeztük azokat. Együttműködő partnereink: NAV, GVH, MNB, ÁSZ, NGM, NFM, Opten, társkamarák és érdekképviseleti szervezetek, felsőoktatási intézmények.
A két nemzetközi szervezetben fennálló kötelezettségeket teljesítettük. Sikerült tagdíjcsökkentést elérni. Kétszer rendeztük meg a Visegrádi Négyek találkozóját.
Mindez ugyanakkor nem jelenti azt, hogy maradéktalanul elégedett lennék a végigküzdött nyolc évvel, mivel hitem és próbálkozásaim ellenére néhány területen nem sikerült áttörést elérnünk.
Milyen főbb kihívásokat lát a könyvvizsgálói szakma előtt az elkövetkező időszakban? Az IFRS mindent visz?
Az IFRS-re történő áttérés elsősorban a könyvelésben és az adózásban jelent majd lényeges változást, a könyvvizsgálat módszertanában nem.
Az igazi kihívást inkább abban látom, hogy az egyre gyakoribbá, kifinomultabbá, szofisztikáltabbá váló csalási trükkök miatt a könyvvizsgálat is egyre kockázatosabb tevékenységnek számít. A könyvvizsgáló kockázata azonban nem függhet a könyvvizsgálat kockázatától, ezért az alábbi technikákkal minden könyvvizsgálónak jól felfogott érdeke, hogy csökkentse a feltárási kockázatot.
A kockázatalapú megközelítés erősítése.
A lényegesség és a kritikus könyvvizsgálati területek megfelelő meghatározása.
A könyvvizsgálati bizonyítékok megszerzését szolgáló könyvvizsgálati eljárások gyakoriságának, kiszámíthatatlanságának és mélységének növelése.
Negatív helyett pozitív megerősítések kérése. Könyvvizsgálati mintavételezés során a minta méretének, az elemek számának növelésével valamennyi mintavételezési egységnek esélyt adva a kiválasztásra, annak érdekében, hogy a minta észszerű alapot nyújtson a teljes sokaságra vonatkozó, helyes következtetések levonásához.
A lényegességi küszöbérték csökkentése. A lényegesség meghatározása mindig szakmai megítélés kérdése, és nagyban függ attól, hogy sikerült-e megfelelő viszonyítási alapot azonosítani (mérlegfőösszeg, árbevétel, saját tőke, adózott eredmény).
A vezetői teljességi nyilatkozat tartalmának bővítése.
A független könyvvizsgálói jelentés dátumának helyes kiválasztása, a könyvvizsgálatra szánt idő növelése.
Mindezen eljárások és módszerek segítik a könyvvizsgálót abban, hogy időben felismerje és beazonosítsa a megbízójánál a csalási esetek, hibás állítások előfordulását.
A könyvvizsgálók általában akkor kerülnek a célkeresztbe, ha a felelősségük felvetődik egy-egy bajba jutott cég kapcsán. Miként jelenhetne meg pozitívabb kép a könyvvizsgálókról és munkájukról?
A legtöbbet a média tehetne értünk azzal, ha olyan cégekről is beszámolna, ahol – többek között a könyvvizsgáló áldásos munkájának köszönhetően – minden a legnagyobb rendben van, és évek óta tiszta könyvvizsgálói vélemény kerül kiadásra a beszámolókról. Csakhogy ennek sajnos nincs hírértéke. A brókerbotrányok után valóban nem tűnik rózsásnak a könyvvizsgálók helyzete és jövőképe hazánkban. Ennek ellenére mindenkit arra biztatok, hogy szeresse hivatását, higgyen munkája fontosságában, lássa el a rá bízott feladatokat tisztességgel, kiváló minőségben, és legyen önmagával szemben igényes és maximalista. Próbáljuk meg elérni ügyfeleink körében, hogy ne a korruptság, az ügyeskedés, a trükközés, a nem egyenes utak keresése számítson értéknek, hanem a befektetett energia, a tisztesség és a hitelesség.
Mindig is nagy hangsúlyt helyezett a képzésekre, a tudásanyag bővítésére. Hol tartanak mai tudásukkal a magyar könyvvizsgálók európai szinten, illetve az ön értékítéletében?
A könyvvizsgálóvá válás képzési és vizsgakövetelményei teljesen megegyeznek a nemzetközi irányelvekkel. A továbbképzés vonatkozásában a kamara 18 éves történetében a fő hangsúly a nemzetközi könyvvizsgálati standardok megismertetésére, készségszintű elsajátítására, a standardok szerinti könyvvizsgálat követelménnyé tételére helyeződött. Szerintem sem elméleti tudásban, sem pedig a gyakorlati módszertan alkalmazását tekintve nincs különbség egy magyar vagy bármelyik európai könyvvizsgáló között. A kamarai minőség-ellenőrzések eredményei azt tükrözik, hogy a könyvvizsgálók legnagyobb hányada megértette és elfogadja, hogy baj esetén kizárólag a könyvvizsgálati standardok következetes és szigorú betartása védheti meg a könyvvizsgálókat.
Lukács János
Tanszékvezető, docens
Budapesti Corvinus Egyetem Pénzügyi számvitel tanszék
2009-től a Szent István Egyetem címzetes egyetemi tanára, ahol 2015-ben habilitált.
Fél évig a müncheni és a bécsi, egy évig a stuttgarti egyetemen dolgozott vendégtanárként.
1998-ban kandidátusi címet szerzett.
A Corvinus Egyetemen 2001 óta tanszékvezető, 2004-ben az év oktatójának választották.
2012-től a Pénzügyi, Számviteli és Gazdasági Jogi Intézet intézetigazgatója
2002-től a Magyar Könyvvizsgálói Kamara Oktatási Bizottságának tagja
2008–2015-ig a Magyar Könyvvizsgálói Kamara elnöke
2013–2014 között Magyar Szakmai Kamarák Szövetségének elnöke.
Alapításától felügyelőbizottsági tagja a Student Diákszövetkezetnek 1999–2002 között a MOL Nyrt. felügyelőbizottsági elnöke volt. Jelenleg a Magyar Labdarúgás Fejlesztéséért Alapítvány, az Informatikai Kockázati Tőkealap és a Széchenyi Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. felügyelőbizottsági elnöke