Az Ericsson Magyarország 25 éve meghatározó szereplője a magyar információs és kommunikációs technológiai iparágnak. Kiemelt feladatunknak tekintjük a tudomány nemzetközi kapcsolatainak erősítését, a hazai kutatás és felsőoktatás nemzetközi integrációját – mondta Jakab Roland ügyvezető igazgató lapunknak.
Összefoglalná röviden a SZAKma olvasói számára a magyar leányvállalat elmúlt negyedszázadát?
Az Ericsson Magyarország alapítása óta hozzájárul az ország gazdasági fejlődéséhez, a magyar műszaki értelmiség képzéséhez és Magyarországon tartásához. Számos szolgáltatás az Ericsson technológiájának segítségével indult el elsőként az országban. 1990-ben a cég munkatársai állították fel az első hazai analóg mobiltelefon-hálózatot, és 1991-től kezdve közel másfél millió vezetékes vonalat ellátó főközpontot szállítottak Magyarországon. 1994-ben digitális mobilhálózat (GSM) kiépítésére kapott megbízást, valamint 2002 tavaszán világelsőként a Westellel együtt indította el hazánkban a multimédiás üzenetközvetítési szolgáltatást, az MMS-t. Az Ericssonhoz köthető a mobilinternet fokozatosan fejlődő szintjeinek elsőként való bevezetése is, így a GPRS, az EDGE, a 3G, majd a HSPA. Napjainkban az Ericsson Magyarország a piacvezető távközlési szolgáltató mobilhálózatának szállítója, 2012. január 2-án a cég technológiájának segítségével indult el az országban elsőként a negyedik generációs (4G/LTE) mobilszolgáltatás. 2014 áprilisában a Magyar Telekommal közösen bemutattuk a következő generációs mobiltechnológiát, az LTE Advance-t. A jelenleg 1700 főt foglalkoztató társaság tevékenysége két pilléren nyugszik. A hazai cég az ország legnagyobb telekommunikációs és informatikai kutatással, szoftver-és hardverfejlesztéssel foglalkozó vállalata. Budapesti bázisunkon 1200 fő foglalkozik kutatás-fejlesztéssel. Példaértékű az oktatás–alapkutatás–alkalmazott kutatás–ipari megvalósítás láncolata. Elkötelezettek vagyunk a hazai oktatás fejlesztése mellett. Kiemelt feladat a tudomány nemzetközi kapcsolatainak erősítése, a hazai kutatás és felsőoktatás nemzetközi integrációja, a középiskolai és egyetemi képzés támogatása. Mérnökeinknek meghatározó szerepe van a világ mobil- és vezetékes széles sávú rendszereinek fejlesztésében és működtetésében. Rengeteg vezető technológiai megoldás és új alkalmazás születik itt Magyarországon, amely alapvetően alakítja és befolyásolja az információs és kommunikációs technológiai infrastruktúra fejlődését az egész világon. Tudományosan is időszerű témákban folytatunk többoldalú együttműködést különböző budapesti és vidéki felsőoktatási intézményekkel. A létrehozott kutatólaboratóriumok több mint 100 PhD-fokozat, közel kétezer diplomamunka és ezer nemzetközi publikáció megszületését tették lehetővé. Támogatásunkkal a BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar Távközlési és Médiainformatikai Tanszékén 1992-ben létesült a Nagysebességű Hálózatok Laboratórium; 2000-ben az ELTE-n a Kommunikációs Hálózatok Laboratórium.
Az Ericsson Komplex Hadvertervező Laboratóriuma 2008-ban alakult meg a BME-n. Az Ericsson és a Műegyetem kooperációja fontos, tudománytörténeti jelentőségű projektet hívott létre: 2012 februárjában bocsátották fel Magyarország első kisműholdját, a Masat-1-et, melyet az egyetem hallgatói és doktoranduszai alkottak meg; a munka egy része az Ericsson Komplex Hardvertervező Laboratóriumában folyt. 2011-ben Szoftvertechnológiai Laboratóriumot hoztunk létre az ELTE Informatikai Karán. 2013 óta az EIT ICT Labs is – többek között – az Ericsson segítségével jött létre az ELTE és a BME konzorciumának eredményeként. A K+F tevékenységen felül az Ericsson Magyarország a Magyar Telekom stratégiai partnere, mobilhálózatának szállítója. Az üzleti területhez tartozó régiós mérnöki szolgáltatóközpontban magasan képzett mérnökök a világ számos országában vesznek részt távközlő rendszerek kiszolgálásában, projektek megvalósításában, rendszerek integrációjában és támogatásában.
Mit kellene tenni annak érdekében, hogy Magyarországon gyorsabban növekedjen és nagyobb arányú legyen a K+F-ráfordítás?
Véleményünk szerint a K+F adóösztönző rendszer alapvetően jól működik, különösen ha kiegészül bizonyos iparágakban megfelelő közvetlen támogatási lehetőségekkel is. Ugyanakkor a rendszer hosszú ideje működik, és nem feltétlenül veszi figyelembe az időközben bekövetkezett technológiai változásokat, az új, feltörekvő iparágak igényeit, így vannak olyan szektorok is, ahol ösztönző hatása elmarad például a gépgyártáshoz képest, mivel felhasználhatatlan kereteket termel. A K+F önmagában pénzügyi ösztönzéstől nem fog működni, kell hozzá komoly képzési háttér. Az Ericssonnál büszkék vagyunk arra, hogy 1700 magasan képzett munkavállalót foglalkoztatunk, akiknek 93 százaléka felsőfokú végzettséggel rendelkezik, kollegáink 73 százaléka vesz részt a társaság K+F-tevékenységében.
Sok fiatal vállal munkát külföldön, az Ericsson be tud-e segíteni itthon tartásukba?
Mindenképpen. Az Ericsson átlagbérei kiemelkedőek Magyarországon. Az Ericsson munkavállalóinak átlagbére 2,28-szor magasabb, mint a budapesti átlagbérek, és 1,5-ször magasabb, mint az IKT szektorban dolgozók átlagbére. De ennél is fontosabb, hogy az Ericsson kiemelkedő összeget fordít dolgozói továbbképzésére. Munkavállalóink elégedettségében ez döntő szempont. Az Ericsson Magyarországon is a svéd mentalitást képviseli, amely mindig a nyerő-nyerő felállásokra törekszik. A cég akkor lehet sikeres, ha a környezete is sikeres, így egyértelmű érdekünk, hogy az egyetemekről jól képzett hallgatók kerüljenek ki. Ezért gondoljuk úgy, hogy jó befektetés számunkra az oktatás támogatása. De ez az ország érdeke is. A nyugati világban egyre kevesebben tanulnak mérnöknek; ha mi odafigyelünk, hogy legyen elegendő utánpótlás, akkor komoly versenyelőnybe kerülhet az ország.
Mit tart a magyar adórendszer legerősebb és leggyengébb pontjának?
Legerősebb pontjai: immár több évtizede hangsúlyos a tőkevonzás és a munkahelyteremtés, ennek érdekében vonzó a társaságiadó-rendszer, ami önmagában kiszámítható és időtálló is. A feltételes adómegállapítások rendszere az egyébként gyorsan változó környezetben ad bizonyosságot. Az Ericsson a nagyadózók közé tartozik, gyakran van revízió nálunk, minden esetben jól tudtunk együtt dolgozni az adóhatóság képviselőivel. Leggyengébb pontjai: a magyar adózási szabályok folyamatosan és gyorsan változnak. Az új szabályok gyakorlati alkalmazása sok esetben nehézséget okoz, és a szabályok újabb módosítására vagy egyéb iránymutatásra van szüksége az adózónak, hogy kötelezettségeit teljesíteni tudja. A gyakori és sokszor jelentős mértékű változás követése a revizoroknak is nagy kihívás.
Mit szól az IFRS-ek hazai bevezetéséhez?
Egyértelműen üdvözlendő lépésnek tartjuk. Mivel a svéd anyavállalat is az IFRS-ek szerint készít pénzügyi beszámolót, és mint leányvállalat mi is IFRS-ek szerint jelentjük az adatokat a konszolidációhoz, az adminisztrációs terheket csökkentené az áttérés. Több adónem esetében a számítás meghatározott számviteli kategóriákon alapul, ezért az adótörvények harmonizációja szükséges, így az áttérés adózásban jelentkező hatását nem vizsgáltuk még. Az IFRS-jelentés az azonos standardok miatt jobb összehasonlítást is lehető tesz mindenkinek a külföldi hasonló cégekkel, hiszen azonos elvek alapján készül a pénzügyi megmérettetés.
A Magyar Európai Üzleti Tanács (HEBC) elnökétől kérdezem: megítélése szerint jól hasznosulnak a tanács jelentései?
A HEBC 17 éves fennállása óta minden témát stratégiai szempontból vizsgál, ezért ajánlásaink eredményei is csak hosszú távon érzékelhetők. Politikamentes, gyakorlatorientált, felsővezetői véleményük fontos és hasznos kiegészítése a szakpolitikai, tudományos és társadalmi álláspontoknak. Ajánlásainkat elsősorban a mindenkori magyar kormány számára fogalmazzuk meg, a döntéshozóknak, akik abban a helyzetben vannak, hogy tehetnek a változásokért. Rendkívül fontosnak tartjuk a párbeszédet. Bízunk benne, hogy az ország fejlődéséről folytatott eszmecsere katalizátora lehet a megvalósulásnak, és munkánkkal hozzájárulhatunk Magyarország fenntartható versenyképességéhez, egy kiszámíthatóbb gazdasági környezet megteremtéséhez.
Jakab Roland
ügyvezető igazgató, Ericsson Magyarország Kft.
2000-ben csatlakozott az Ericssonhoz, stratégiai üzleti tanácsadó, majd mobil banki projektek vezetője. Ezt követően a multimédia termékek értékesítéséért volt felelős Magyarországon és Macedóniában.
2008-ban marketing- és kommunikációs igazgatónak, majd vezérigazgató-helyettesnek nevezték ki.
2013-tól ügyvezető igazgató
Informatikus- és politológusdiplomáit a Debreceni Egyetemen szerezte, ahol óraadóként is tevékenykedett az elmúlt 10 év során.
POSZTGRADUÁLIS TANULMÁNYOKAT
egyesült államokbeli egyetemeken folytatott.
TÁRSADALMI SZEREPVÁLLALÁS
Elnöke a 15 európai iparvállalat legfelső vezetőit tömörítő Magyar Európai Üzleti Tanácsnak, elnöke a 71 céget tömörítő Mobilitás és Multimédia Klaszternek, alelnöke az Informatikai Vállalatok Szövetségének, igazgatósági tagja a Magyarországi Svéd Kereskedelmi Kamarának, alapító alelnöke az Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetségnek.
2013-ban Puskás Tivadar-díjjal tüntették ki.