A változás elsődleges célja, hogy segítse a szabályozott ingatlanbefektetési társaságok létrejöttét és elterjedését, ami hozzájárulhat az ingatlanpiac és a tőkepiac fellendüléséhez. A következőkben a 2017. június 20-tól hatályos legfontosabb változásokat foglaljuk össze.
Az egyes adótörvények és más kapcsolódó törvények módosításáról szóló 2017. évi LXXVII. törvény tartalmazza a szabályozott ingatlanbefektetési társaságokról szóló 2011. évi CII. törvény (a továbbiakban: Szit. tv.) módosítását.
Fogalmi pontosítások
A módosítás egyértelművé tette, hogy a szabad pénzeszköz fogalmába nem értendők bele azok a pénzeszközök, amelyek felett a szabályozott ingatlanbefektetési társaság (a továbbiakban: szit.), a szabályozott ingatlanbefektetési elővállalkozás és a projekttársasága nem rendelkezik szabadon (ilyen például a kapott óvadék összege). Ezen pénzeszközök ugyanis nem veendők figyelembe a minimális osztalékfizetés feltételeként meghatározott szabad pénzeszközök részeként.
A szit., a szabályozott ingatlanbefektetési elővállalkozás és a szabályozott ingatlanbefektetési projekttársaság elvárt osztalékot a Szit. tv. szerinti státuszuk fennállása alatt elért eredményük alapján kötelesek fizetni, amely tárgyévi és felhalmozott eredmény lehet.
Az IFRS-ekre történő áttéréskor az egyes mérlegtételek értékének különbsége (az áttérési különbözet) az eredménytartalékban rendezendő. Ez olyan eredménytartalék-növekedést okozhat, amellyel egyidejűleg nem növekszik a társaságok szabad pénzeszközeinek tényleges mértéke, ezért a módosítás az IFRS-ekre történő áttérés eredménytartalékban elszámolt hatásával az elvárt osztalék mértékének alapjául szolgáló eredménytartalékot korrigálja.
Végezhető tevékenységek pontosítása
A módosítás egyértelművé tette az érintett társaságok esetében az építményüzemeltetési tevékenység végzésének a lehetőségét.
Indulótőke, részvénykibocsátás és tulajdonlás
A módosítás szerint az összevont (konszolidált) éves beszámoló készítésére kötelezett társaságok esetében az indulótőkére vonatkozó megfelelést az összevont (konszolidált) éves beszámolóban kimutatott tőkeelemek vonatkozásában kell vizsgálni.
A módosítás megszüntette a szit. által kibocsátható részvények minimális névértékére vonatkozó 10 ezer forintos korlátozást. Emellett a jövőben nincs akadálya annak, hogy szit. dolgozói részvényeket bocsásson ki.
Ha a szit. – az esetleges dolgozói részvények mellett – kizárólag olyan részvényekkel rendelkezik, amelyeket a szabályozott piacra már bevezettek, nem indokolt az 5 százalékos szavazati jog és a közkézhányad-részesedés korlátozása, hiszen a tőzsdei jelenlét miatt teljes a transzparencia. Emellett az ilyen társaságok esetén a közkézhányadra vonatkozó követelményt elegendő már csak a nyilvántartásba vétel időpontjában vizsgálni.
A bankok és a biztosítók szavazati jogai gyakorlásának korlátozására vonatkozó 10 százalékos mértéket a jövőben csak a közvetlen tulajdoni részesedésekre kell alkalmazni.
Ingatlanok, portfólió, források
A módosítás egyértelművé tette, hogy az idegen források és az ingatlanok értékének arányára vonatkozó előírást összevont (konszolidált) éves beszámoló készítésére kötelezett szit. esetében a konszolidált adatok alapján kell vizsgálni. A számítás során a már aktivált ingatlanokon felül a befejezetlen ingatlanberuházások értéke is figyelembe vehető.
Az ingatlanvagyon vizsgálatakor valamennyi konszolidációba bevont társaság ingatlanvagyonát figyelembe kell venni. Ezzel összefüggésben a módosítás az ingatlanok piaci árának növekedésére tekintettel a mérlegfőösszeg 30 százalékában határozta meg az egyes ingatlanok vagy más szit.-ben fennálló részesedések értékének felső határát.
Vezető állású személyek
Az ingatlanszektor sajátosságaira figyelemmel indokolatlan a pénzügyi, gazdasági vagy jogi végzettségen kívüli más felsőfokú végzettséggel rendelkező személyeket kizárni abból, hogy a szabályozott ingatlanbefektetési elővállalkozásnál vagy társaságnál vezető állású személyek legyenek. A jövőben az alapszabályban meghatározott szabályok alapján kell eldönteni azt, hogy kit nevezzenek ki vezető állású személynek a szabályozott ingatlanbefektetési elővállalkozásnál, illetve a szit.-nél.
A törvény hatálya
A módosítás eredményeként a Szit. tv. hatálya kiterjed bármely, az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes államban székhellyel rendelkező szabályozott ingatlanbefektetési elővállalkozásra, illetve szit.-re is.