Módosult a szit.-ekről szóló törvény

/ szakma 2017. júliusi lapszám

A változás elsődleges célja, hogy segítse a szabályozott ingatlanbefektetési társaságok létrejöttét és elterjedését, ami hozzájárulhat az ingatlanpiac és a tőkepiac fellendüléséhez. A következőkben a 2017. június 20-tól hatályos legfontosabb változásokat foglaljuk össze.

Az egyes adótörvények és más kapcsoló­dó törvények módosításáról szóló 2017. évi LXXVII. törvény tartalmazza a szabá­lyozott ingatlanbefektetési társaságokról szóló 2011. évi CII. törvény (a továbbiak­ban: Szit. tv.) módosítását.

Fogalmi pontosítások

A módosítás egyértelművé tette, hogy a szabad pénzeszköz fogalmába nem ér­tendők bele azok a pénzeszközök, ame­lyek felett a szabályozott ingatlanbefek­tetési társaság (a továbbiakban: szit.), a szabályozott ingatlanbefektetési elő­vállalkozás és a projekttársasága nem rendelkezik szabadon (ilyen például a kapott óvadék összege). Ezen pénzesz­közök ugyanis nem veendők figyelembe a minimális osztalékfizetés feltételeként meghatározott szabad pénzeszközök ré­szeként.

A szit., a szabályozott ingatlanbefek­tetési elővállalkozás és a szabályozott in­gatlanbefektetési projekttársaság elvárt osztalékot a Szit. tv. szerinti státuszuk fennállása alatt elért eredményük alap­ján kötelesek fizetni, amely tárgyévi és felhalmozott eredmény lehet.

Az IFRS-ekre történő áttéréskor az egyes mérlegtételek értékének különb­sége (az áttérési különbözet) az ered­ménytartalékban rendezendő. Ez olyan eredménytartalék-növekedést okozhat, amellyel egyidejűleg nem növekszik a társaságok szabad pénzeszközeinek tényleges mértéke, ezért a módosítás az IFRS-ekre történő áttérés eredménytarta­lékban elszámolt hatásával az elvárt osz­talék mértékének alapjául szolgáló ered­ménytartalékot korrigálja.

Végezhető tevékenységek pontosítása

A módosítás egyértelművé tette az érin­tett társaságok esetében az építményüze­meltetési tevékenység végzésének a lehe­tőségét.

Indulótőke, részvénykibocsátás és tulajdonlás

A módosítás szerint az összevont (kon­szolidált) éves beszámoló készítésére kö­telezett társaságok esetében az indulótő­kére vonatkozó megfelelést az összevont (konszolidált) éves beszámolóban kimu­tatott tőkeelemek vonatkozásában kell vizsgálni.

A módosítás megszüntette a szit. által kibocsátható részvények minimális név­értékére vonatkozó 10 ezer forintos kor­látozást. Emellett a jövőben nincs aka­dálya annak, hogy szit. dolgozói részvé­nyeket bocsásson ki.

Ha a szit. – az esetleges dolgozói rész­vények mellett – kizárólag olyan részvé­nyekkel rendelkezik, amelyeket a szabá­lyozott piacra már bevezettek, nem in­dokolt az 5 százalékos szavazati jog és a közkézhányad-részesedés korlátozá­sa, hiszen a tőzsdei jelenlét miatt teljes a transzparencia. Emellett az ilyen tár­saságok esetén a közkézhányadra vonat­kozó követelményt elegendő már csak a nyilvántartásba vétel időpontjában vizs­gálni.

A bankok és a biztosítók szavazati jo­gai gyakorlásának korlátozására vonat­kozó 10 százalékos mértéket a jövőben csak a közvetlen tulajdoni részesedések­re kell alkalmazni.

Ingatlanok, portfólió, források

A módosítás egyértelművé tette, hogy az idegen források és az ingatlanok értéké­nek arányára vonatkozó előírást összevont (konszolidált) éves beszámoló készítésére kötelezett szit. esetében a konszolidált adatok alapján kell vizsgálni. A számítás során a már aktivált ingatlanokon felül a befejezetlen ingatlanberuházások értéke is figyelembe vehető.

Az ingatlanvagyon vizsgálatakor vala­mennyi konszolidációba bevont társaság ingatlanvagyonát figyelembe kell venni. Ezzel összefüggésben a módosítás az in­gatlanok piaci árának növekedésére tekin­tettel a mérlegfőösszeg 30 százalékában határozta meg az egyes ingatlanok vagy más szit.-ben fennálló részesedések érté­kének felső határát.

Vezető állású személyek

Az ingatlanszektor sajátosságaira figyelem­mel indokolatlan a pénzügyi, gazdasági vagy jogi végzettségen kívüli más felsőfo­kú végzettséggel rendelkező személyeket kizárni abból, hogy a szabályozott ingat­lanbefektetési elővállalkozásnál vagy társa­ságnál vezető állású személyek legyenek. A jövőben az alapszabályban meghatáro­zott szabályok alapján kell eldönteni azt, hogy kit nevezzenek ki vezető állású sze­mélynek a szabályozott ingatlanbefektetési elővállalkozásnál, illetve a szit.-nél.

A törvény hatálya

A módosítás eredményeként a Szit. tv. hatálya kiterjed bármely, az Európai Gaz­dasági Térségről szóló megállapodásban részes államban székhellyel rendelkező szabályozott ingatlanbefektetési elővállal­kozásra, illetve szit.-re is.