Az online szja-rendszer fejlesztését egy komoly kutatás, tervezés előzte meg. Ennek keretében mind a lakosság, mind az adószakma, illetve a NAV-ügyfélszolgálatok véleményét, javaslatait kikérve kerültek megtervezésre a rendszer funkciói, arculata, működési logikája. A folyamat nem ér véget a rendszer március 15-ei élesítésével, a visszajelzések alapján folyamatosan fejlődik a szoftver.
Ez az első olyan NAV-szolgáltatás, amely már kifejezetten az online felület sajátosságainak figyelembevételével, arra maximálisan optimalizálva, a legmodernebb nemzetközi sztenderdek alapján került kifejlesztésre. Ennek gyakorlatban megnyilvánuló jellemzői:
Számítógépen, laptopon, tableten és mobilon is használható úgynevezett reszponzív módon készült. Ez azt jelenti, hogy a felület automatikusan alkalmazkodik az eszköz képernyőméretéhez, felbontásához, és mindig az adott felületre optimális formában jeleníti meg a tartalmakat.
Bármely minimális online felhasználói ismerettel bíró adózó használni tudja, így azok is bátran használhatják, akiknek az eddigi nyomtatványkitöltő megoldás túl szakmai volt.
Abban az esetben, ha az adózó elakad, eddig csak egy használati útmutatóból keresgélve vagy telefonon kérhetett segítséget. Az új rendszerben számos segítő funkció, kereső támogatja a kitöltést, akár mezőről mezőre vezetve a felhasználó kezét.
Egyszerű, letisztult, barátságos felületet biztosít, mégis az összes olyan funkciót tartalmazza, ami egy profi könyvelő számára szükséges egy összetett adóbevallás elkészítéséhez.
Azáltal, hogy a tervezetet a NAV készíti el, az adózó jelentős időt takarít meg. Egyúttal hatékony ellenőrzési eszköz is számára, hiszen a tervezet a munkáltatók által bevallott adatokból épül fel. Az adózó így megnézheti, hogy azokkal az adatokkal van-e bejelentve, amiket ő tud. Célszerű tehát mindenkinek ügyfélkaput nyitni, hiszen – az adatok védelmében – csak így férhet hozzá az új rendszer biztosította összes szolgáltatáshoz.
Az eSZJA rendszer működése
Az ügyfélkapus belépést követően az adózó kiválaszthatja, hogy adóbevallása tervezetét kívánja megtekinteni, vagy rendelkezne adója 1+1%-áról. (1. ábra)
1. ábra
A bevallástervezetet kiválasztva a rendszer megjeleníti a NAV által elkészített adóbevallás-tervezet. (2. ábra)
2. ábra
A felületen az adózó:
megtekintheti, hogy van-e befizetendő vagy visszaigényelhető adója,
témakörökre bontva ellenőrizheti, milyen adatok felhasználásával készítette el a NAV a bevallási tervezetet,
összefoglaló táblázatos formában megtekintheti a teljes bevallástervezetet,
kinyomtathatja a kitöltött adatokat tartalmazó teljes tervezetet.
Amennyiben az adózó a tervezetében lévő adatokkal egyetért, úgy az „elfogadás” segítségével el is küldheti azt a NAV-nak.
Ha a magánszemély a tervezettel nem ért egyet, úgy a „módosítás” funkcióval van lehetősége a tervezet szerkesztésére, változtatására, kiegészítésére. Ekkor már bevallásról beszélünk.
Ha a bevallás nem teljes, lehetőség van további mezők hozzáadására. Így ha az adózónak van más nem önálló tevékenységből származó jövedelme, úgy a kitöltést lehetővé tevő mezőcsoportot hozzáadhatja bevallásához. (3. ábra)
3. ábra
A szerkesztő nézetben az adózónak lehetősége van módosítani a NAV által a tervezetbe feltöltött összes adatot, illetve hozzáadhat és kitölthet új mezőcsoportokat is. (4. ábra)
4. ábra
Az adó bankkártyával is fizethető. (5. ábra)
5. ábra
Az „Értesítések” felületen tekinthetők meg a NAV értesítései. (6. ábra)
6. ábra
Az adóbevallás szerkesztése bármikor megszakítható és később folytatható. A „Dokumentumok” oldalon az összes mentett, beküldött tervezet és bevallás megtekinthető. (7. ábra) A bevallás teljesítése bármikor ellenőrizhető. A beadott bevallás iktatószáma megjelenik, s a bevallás később is megtekinthető. (8. ábra)
7. ábra
8. ábra
Bízunk abban, hogy az új szja-bevallási felületet felhasználóbarát, könnyen kezelhető és áttekinthető kialakítása a lehető legnagyobb segítséget nyújtja a magánszemélyeknek bevallási kötelezettségük teljesítéséhez.