eSZJA a fejlesztő szemével

/ Szakma 2017. márciusi lapszám

Az online szja-rendszer fejlesztését egy komoly kutatás, tervezés előzte meg. Ennek keretében mind a lakosság, mind az adószakma, illetve a NAV-ügyfélszolgálatok véleményét, javaslatait kikérve kerültek megtervezésre a rendszer funkciói, arculata, működési logikája. A folyamat nem ér véget a rendszer március 15-ei élesítésével, a visszajelzések alapján folyamatosan fejlődik a szoftver.

Ez az első olyan NAV-szolgáltatás, amely már kifejezetten az online felület sajátos­ságainak figyelembevételével, arra maxi­málisan optimalizálva, a legmodernebb nemzetközi sztenderdek alapján került ki­fejlesztésre. Ennek gyakorlatban megnyil­vánuló jellemzői:

  • Számítógépen, laptopon, tableten és mobilon is használható úgynevezett reszponzív módon készült. Ez azt je­lenti, hogy a felület automatikusan al­kalmazkodik az eszköz képernyőmé­retéhez, felbontásához, és mindig az adott felületre optimális formában jele­níti meg a tartalmakat.

  • Bármely minimális online felhasználói ismerettel bíró adózó használni tudja, így azok is bátran használhatják, akik­nek az eddigi nyomtatványkitöltő meg­oldás túl szakmai volt.

  • Abban az esetben, ha az adózó elakad, eddig csak egy használati útmutatóból keresgélve vagy telefonon kérhetett se­gítséget. Az új rendszerben számos se­gítő funkció, kereső támogatja a kitöltést, akár mezőről mezőre vezetve a felhasz­náló kezét.

  • Egyszerű, letisztult, barátságos felületet biztosít, mégis az összes olyan funkci­ót tartalmazza, ami egy profi könyvelő számára szükséges egy összetett adóbe­vallás elkészítéséhez.

Azáltal, hogy a tervezetet a NAV készíti el, az adózó jelentős időt takarít meg. Egy­úttal hatékony ellenőrzési eszköz is szá­mára, hiszen a tervezet a munkáltatók ál­tal bevallott adatokból épül fel. Az adózó így megnézheti, hogy azokkal az adatok­kal van-e bejelentve, amiket ő tud. Cél­szerű tehát mindenkinek ügyfélkaput nyit­ni, hiszen – az adatok védelmében – csak így férhet hozzá az új rendszer biztosítot­ta összes szolgáltatáshoz.

Az eSZJA rendszer működése

Az ügyfélkapus belépést követően az adózó kiválaszthatja, hogy adóbevallása tervezetét kívánja megtekinteni, vagy ren­delkezne adója 1+1%-áról. (1. ábra)

1. ábra

A bevallástervezetet kiválasztva a rend­szer megjeleníti a NAV által elkészített adóbevallás-tervezet. (2. ábra)

2. ábra

 

 

A felületen az adózó:

  • megtekintheti, hogy van-e befizetendő vagy visszaigényelhető adója,

  • témakörökre bontva ellenőrizheti, mi­lyen adatok felhasználásával készítette el a NAV a bevallási tervezetet,

  • összefoglaló táblázatos formában meg­tekintheti a teljes bevallástervezetet,

  • kinyomtathatja a kitöltött adatokat tar­talmazó teljes tervezetet.

Amennyiben az adózó a tervezetében lévő adatokkal egyetért, úgy az „elfogadás” segítségével el is küldheti azt a NAV-nak.

Ha a magánszemély a tervezettel nem ért egyet, úgy a „módosítás” funkcióval van lehetősége a tervezet szerkesztésére, változtatására, kiegészítésére. Ekkor már bevallásról beszélünk.

Ha a bevallás nem teljes, lehetőség van további mezők hozzáadására. Így ha az adózónak van más nem önálló tevékeny­ségből származó jövedelme, úgy a kitöl­tést lehetővé tevő mezőcsoportot hozzá­adhatja bevallásához. (3. ábra)

3. ábra

 

 

A szerkesztő nézetben az adózónak le­hetősége van módosítani a NAV által a tervezetbe feltöltött összes adatot, illetve hozzáadhat és kitölthet új mezőcsoporto­kat is. (4. ábra)

4. ábra

 

 

Az adó bankkártyával is fizethető. (5. ábra)

5. ábra

 

Az „Értesítések” felületen tekinthetők meg a NAV értesítései. (6. ábra)

6. ábra

 

 

Az adóbevallás szerkesztése bármi­kor megszakítható és később folytatható. A „Dokumentumok” oldalon az összes mentett, beküldött tervezet és bevallás megtekinthető. (7. ábra) A bevallás telje­sítése bármikor ellenőrizhető. A beadott bevallás iktatószáma megjelenik, s a be­vallás később is megtekinthető. (8. ábra)

7. ábra

 

8. ábra

 

 

Bízunk abban, hogy az új szja-bevallá­si felületet felhasználóbarát, könnyen ke­zelhető és áttekinthető kialakítása a lehető legnagyobb segítséget nyújtja a magánsze­mélyeknek bevallási kötelezettségük telje­sítéséhez.