Az Országgyűlésnek 2017. május 2-án benyújtott T/15428. számú törvényjavaslat az áfát érintően elsősorban adómérték-változásokat tartalmaz. Az emberi fogyasztásra alkalmas halak adókulcsa 27 százalékról 5 százalékra csökken, az internet-hozzáférési szolgáltatás adókulcsa pedig 18 százalékról 5 százalékra.
Az elmúlt években az adórendszer átalakításának fő irányvonala az élőmunka terheinek mérséklése volt, a fogyasztási-forgalmi adók szerepének növelése mellett. Ugyanakkor a költségvetés teherbíró képességét figyelembe véve szűk körben, meghatározott termékeket vagy szolgáltatásokat érintően korábban is sor került áfakulcs-csökkentésre. Ebbe a logikába illeszkednek a kormány áfakulcsot érintő további döntései, mely módosítások, ha az Országgyűlés elfogadja, 2018. január 1-jétől lépnek hatályba.
Az 5 százalékos áfakulcs alá tartozó termékek köre kiegészül az emberi fogyasztásra alkalmas halakkal. A törvényjavaslat értelmében 5 százalékos adómérték alá kerül átsorolásra az élő hal (a díszhal kivételével) a vtsz. 0301-ből, a friss, hűtött vagy fagyasztott hal (a cápa kivételével) a vtsz. 0302-ből és 0303-ból, valamint a friss, hűtött vagy fagyasztott halfilé és más halhús a vtsz. 0304-ből. (A vtsz. besorolás tekintetében a Kereskedelmi Vámtarifa 2002. július 31-én hatályos állapotát kell alapul venni az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 176. § (13) bekezdés a) pontja értelmében.) A kedvezményes kulcs alkalmazásához a termékeknek emberi fogyasztásra alkalmasnak kell lenniük. A törvényjavaslat értelmében 5 százalék az alkalmazandó adómérték a 0302 és 0303 vtsz. szám alá sorolt halrészek, így például a halbőr, az ikra, a haltej, a halmáj és egyéb belsőségek vonatkozásában is. Az adómérték-csökkentés csak a „friss halakra” terjed ki, így változatlan marad az adómértéke, vagyis a továbbiakban is 27 százalékos kulcs alá tartoznak például a szárított, sózott, sós lében tartósított vagy füstölt halak, a halkonzervek, valamint a kaviár is. Az átmeneti rendelkezés értelmében a kedvezményes adókulcsot először azokban az esetekben kell alkalmazni, amelyekben az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: Áfa tv.) 84. §-a szerint megállapított időpont 2018. január 1-jére vagy azt követő időpontra esik.
Az internet-hozzáférési szolgáltatás áfakulcsának további – 18 százalékról 5 százalékra történő – csökkentésére kerül sor 2018. január 1-jétől, melynek célja az internet széles körű hozzáférhetőségét és megfizethetőségét biztosítani. Az átmeneti rendelkezés – figyelemmel arra, hogy az internet-hozzáférési szolgáltatás jellemzően az Áfa tv. 58. §-ának hatálya alá tartozó időszakos elszámolású ügylet – két esetet foglal magában. Amennyiben az ügylet ténylegesen az Áfa tv. 58. §-ának hatálya alá tartozik, akkor az 5 százalékos adómértéket az olyan 2017. december 31-ét követően kezdődő elszámolással vagy fizetéssel érintett időszakokra kell először alkalmazni, amelyek tekintetében a fizetés esedékessége, valamint a számla vagy a nyugta kibocsátásának időpontja 2017. december 31-ét követő időpont. Ettől eltérő esetben a kedvezményes adómértéket akkor kell először alkalmazni, amikor az Áfa tv. 84. §-a szerint megállapított időpont 2018. január 1-jére vagy azt követő időpontra esik. A rendelkezés tartalmában tehát megegyezik a 2017-es adómérték-változás során előírt átmeneti rendelkezéssel. A törvényjavaslat emellett pontosítja a tavaly bevezetett internet-hozzáférési szolgáltatás fogalmat, azzal, hogy tisztázza, hogy a hálózati szolgáltatás (ún. nagyker. szolgáltatás, amit az elektronikus hírközlésről szóló 2003. évi C. törvény 188. § 36. pontja definiál, aminek értelmében a hálózati szolgáltatás hozzáférési és/vagy összekapcsolási szolgáltatás nyújtása más szolgáltató vagy vállalkozás számára, illetve az ezek nyújtásához szükséges kiegészítő szolgáltatások) nem tartozik bele az internet-hozzáférési szolgáltatás fogalmába, vagyis a hálózati szolgáltatás tekintetében a 27 százalékos adómérték alkalmazandó.
2018. január 1-jén lép hatályba a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvényt felváltó, az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény (a továbbiakban: Ákr.). Az Ákr. terminológiai változást vezet be, mely során a korábbi jogerős döntés fogalmat a véglegessé vált döntés fogalom váltja fel. A törvényjavaslat értelmében ezt a terminológiaváltást az Áfa tv. is leköveti 2018. január 1-jei hatályba lépéssel.