Közvetített szolgáltatás fogalmi elemei

/ szakma 2015. májusi lapszám

33/2015/5

Cégünk minden évben egy továbbkép­ző szervezet által megtartott konferenci­án vesz részt. A továbbképző szervezet a konferencia során catering szolgáltatást is nyújt, amelyet a konferencia hirdetésében fel is tüntet. A részvételi díjról kiállított számlában a catering szolgáltatás közve­tített szolgáltatásként külön tételként ke­rül feltüntetésre. Felmerül a kérdés, hogy megfelelően jár-e el a továbbképző szer­vezet a számla kiállítása során, tekintve, hogy a catering szolgáltatás a részvételi díj eleme, annak választásáról az ügyfél­nek nincs módja dönteni, amikor jelentke­zik a konferenciára.

A számviteli törvény alkalmazásában köz­vetített szolgáltatásnak minősül a gazdál­kodó által saját nevében vásárolt és a har­madik személlyel (a megrendelővel) kötött szerződés alapján, a szerződésben rögzí­tett módon részben vagy egészben, de változatlan formában továbbértékesített (továbbszámlázott) szolgáltatás. Közvetí­tett szolgáltatásnál a gazdálkodó vevője és nyújtója is a szolgáltatásnak, a gazdál­kodó a vásárolt szolgáltatást részben vagy egészben közvetíti úgy, hogy a megrende­lővel kötött szerződésből a közvetítés le­hetősége, a számlából a közvetítés ténye, vagyis az, hogy a gazdálkodó nemcsak a saját, hanem az általa vásárolt szolgálta­tást is értékesíti változatlan formában, de nem feltétlenül változatlan áron, egyértel­műen megállapítható.

Mindezek alapján közvetített szolgál­tatásról tartalma szerint akkor beszélhe­tünk, ha azt a vállalkozó saját nevében, a megrendelővel kötött szerződés alapján, a szerződésben rögzített módon részben vagy egészben, változatlan formában to­vábbértékesíti. Mindez feltételezi azt, hogy a saját szolgáltatástól elválasztható, önálló szolgáltatásról van szó.

A közvetített szolgáltatás fogalmának további eleme, hogy a megrendelővel kö­tött szerződésből egyértelműen következ­nie kell a közvetítés lehetőségének. Nem minősíthető tehát egy szolgáltatás köz­vetített szolgáltatásnak, ha a vállalkozó a szolgáltatást nem változatlan formában értékesíti tovább a megrendelője felé, ha­nem e szolgáltatás egy új termék vagy a vállalkozó által nyújtott szolgáltatás részét képezi, az igénybe vett szolgáltatás értéke beépül a vállalkozó saját teljesítményébe. Ilyenkor a szolgáltatást a számviteli szabá­lyok szerint igénybe vett szolgáltatásként kell elszámolni.

A minősítés során további feltétel a számlázásra vonatkozó törvényi kitétel. A számlából egyértelműen ki kell tűnnie a közvetítés tényének.

Mindezek alapján a közvetített szolgál­tatás meghatározásához jelen esetben is a felek megállapodása, a számla tartalma és a változatlan formában való továbbértéke­sítés ténye az irányadó. A megállapodás­ban szerepelnie kell, hogy a szolgáltatás nyújtója a közvetített szolgáltatás tekinte­tében más vállalkozást vesz igénybe. Fel­tételezhető, hogy a konkrét esetben ez a megállapodásból kiderül, így elvileg a közvetített szolgáltatáskénti elszámolás­nak adottak a feltételei.

A minősítés során a közvetített szolgál­tatásra vonatkozóan nem fogalmi kérdés, hogy az igénybe vett szolgáltatás, vagyis a főszolgáltatás mellett a közvetített szolgál­tatás csak opcionálisan legyen választható.

[A számviteli törvény 3. § (4) bekezdés 1. pontja]